W zoo urodził się dikdik – jedna z najmniejszych antylop świata

Dikdik – jedna z najmniejszych antylop świata – przyszedł na świat w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Do tej pory w tym ogrodzie urodziło się 26 przedstawicieli tego gatunku.

Rzeczniczka wrocławskiego zoo Weronika Skupin poinformował w czwartek, że dikdik urodził się 18 października. Płeć zwierzęcia nie jest jeszcze znana; określa się ją najczęściej po rogach, które wyrastają samcom.

 

„Najmłodszy dikdik czuje się dobrze, choć z racji płochliwej natury na wybiegu pojawia się rzadko. Jest jeszcze czujniejszy niż dorosłe osobniki i trzyma się blisko mamy, najczęściej w ukryciu” – wskazała Skupin.

 

Prezes zarządu wrocławskiego ZOO Joanna Kasprzak podkreśliła, że do tej pory we wrocławskim ogrodzi urodziło się 26 przedstawicieli tego gatunku. „Większość przychówku wyjechała już do innych ogrodów zoologicznych, dzięki czemu zasiliły pulę genetyczną w europejskich zoo, a jedno pojechało nawet do Singapuru” – powiedziała prezes.

 

Dikdik w naturze żyje w Afryce Południowej i Wschodniej. To jedna z najmniejszych antylop świata. Zwierzę wielkości kota ma długie i cienkie nogi zakończone kopytami, a jego głowę zdobi biały czub. Potrafi biegać z prędkością 40 km/h.

 

„Dikdiki są powszechne w Afryce, choć nie ustrzegły się wielu zagrożeń ze strony człowieka, takich jak ekspansja rolnictwa, czy nielegalne polowania. Te bezbronne zwierzęta stanowią łup kłusowników głównie ze względu na swoje cenne skóry” – podkreśliła dyrektor generalna ZOO Wrocław Marta Zając-Ossowska.(PAP)

 

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj