Krzysztof Szwagrzyk: prace ekshumacyjne IPN na Cmentarzu Osobowickim trwają już 20 lat – i będą kontynuowane

Janusz Wolniak

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Cmentarzu Osobowickim Instytut Pamięci Narodowej realizuje już od 20 lat – powiedział PAP Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i p.o. dyr. Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Dodał, że w przyszłym roku prace będą kontynuowane.

Zakończył się kolejny etap prac poszukiwawczych i ekshumacji na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Badania prowadzone były przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Zastępca prezesa IPN przypomniał PAP, że „prace poszukiwawcze i ekshumacyjne Instytut Pamięci Narodowej realizuje tam już od 20 lat”.

 

„Trzeba pamiętać, że w latach 40-tych i 50-tych grzebano tam ofiary systemu komunistycznego. Wielu z nich zostało odnalezionych, kilkanaście osób zostało zidentyfikowanych poprzez badania genetyczne. Te prace zrealizowane w ubiegłym tygodniu miały na celu odnalezienie kolejnych miejsc spoczynku tych, których zamordowano. Dzisiaj staramy się ich odnaleźć po to, aby ich zidentyfikować. Żeby przestali być anonimowi” – powiedział PAP Krzysztof Szwagrzyk.

 

Od 2003 r. Instytut Pamięci Narodowej wykonał badania w kwaterach więziennych o numerach 82, 91a, 81 a i 120. Obecnie prace prowadzono w kwaterach 82 i 91a. „To nie koniec poszukiwań” – zapowiedział Szwagrzyk.

 

„Zostały odnalezione szczątki kilku osób i z pewnością pozwolą one nam na to, żeby kontynuować działania poszukiwawcze w roku następnym. Mamy przygotowane kolejne miejsca na terenie Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Nasze działania będą tam kontynuowane od wiosny” – wyjaśnił.

 

Dodał, że odnalezione szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym. Ich wyniki poznamy najwcześniej w przyszłym roku.

 

„Z takim zamiarem zawsze rozpoczynamy nasze prace, żeby odnaleźć szczątki konkretnych osób i tak jest w tym przypadku. Ale to nie jest czas, kiedy podajemy imiona i nazwiska tych, po których szczątki powróciliśmy. Wyniki badań genetycznych potwierdzą, czy mamy do czynienia z konkretnymi osobami. Ale w tej chwili nie chcielibyśmy, aby informacje o konkretnych nazwiskach były podawane publicznie” – powiedział PAP prof. Szwagrzyk

 

Szacuje się, że na terenie Cmentarza Osobowickiego w latach 1945-56 pogrzebano kilkaset ofiar systemu komunistycznego. Wśród nich byli m.in. żołnierze Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.(PAP)

 

autor: Michał Torz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj