Minister obrony Niemiec: plan dostarczenia Ukrainie miliona pocisków nie powiedzie się przez niewystarczające moce produkcyjne

niemcy.jpg

Plan Unii Europejskiej zakładający dostarczenie Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do wiosny 2024 r. nie powiedzie się – ocenił we wtorek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

„Milion nie zostanie osiągnięty. Musimy wyjść z takiego założenia” – powiedział Pistorius przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów obrony. Jak przekonywał, powodem potencjalnego fiaska są niewystarczające zdolności produkcyjne.

Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell wykazywał z kolei, że problemem nie są możliwości przemysłu.

„Należy pamiętać, że europejski przemysł obronny dużo eksportuje. Około 40 proc. produkcji trafia na eksport do krajów trzecich, więc nie jest to brak mocy produkcyjnych. Po prostu produkcja trafia na inne rynki. Może zatem powinniśmy spróbować przekierować tę produkcję na priorytetowy kierunek ukraiński?” – pytał Hiszpan.

Podobną opinię wyraził unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton. Postulował, by państwa UE zadbały o to, żeby produkcja, która powstaje na ich terytorium, była kierowana przede wszystkim na Ukrainę. Według niego od wiosny w UE powinno być możliwe wyprodukowanie ponad miliona sztuk amunicji rocznie.

W marcu br. Unia Europejska zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie w ciągu 12 miesięcy miliona pocisków artyleryjskich. Dotychczas na Ukrainę trafiło około 300 tys. pocisków.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj