Tauron wymienia liczniki ze zdalnym odczytem; kończy się ośmioletnie okres ich legalizacji

Tauron wymienia we Wrocławiu na dużą skalę inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem na nowe. Wymiana jest konieczna, ponieważ kończy się ośmioletni okres ich legalizacji – powiedział we wtorek PAP kierownik zespołu prasowego energetycznej spółki Łukasz Ciuba.

We Wrocławiu inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem są zainstalowane u ponad 400 klientów Taurona. Pierwsze urządzenia montowano w 2014 r., a ich okres legalizacji to osiem lat – podał Tauron. Jak wskazano do 2031 r. u wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce będą pracować takie urządzenia.

 

Prezes Tauron Dystrybucja Radosław Pobol poinformował, że w skali kraju na sieci Tauron Dystrybucji pracuje już ponad milion inteligentnych liczników. We Wrocławiu w latach 2014-2016 prowadzony był pilotażowy program instalacji tych urządzeń. Wówczas w stolicy Dolnego Śląska zainstalowano u klientów Taurona ponad 360 tys. takich liczników.

 

„Kolejne przedsięwzięcia to instalacja liczników zdalnego odczytu w ramach rynku mocy oraz bardzo duży wzrost liczby prosumentów. W przypadku prosumentów, a jest ich przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja już ok. 420 tys., wszystkie mikroinstalacje są wyposażone w inteligentny licznik dwukierunkowy” – dodał Pobol.

 

Spółka podała, że obecnie wymiany inteligentnych liczników na nowe we Wrocławiu realizowane są na terenie takich obszarów jak: Wysoka, Południe, Radwanowice, Gądów Mały, Zakrzów, Karłowice, Bartoszowice, Maślice, Kuźnik, Leśnica, Kozanów, Popowice, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Muchobór Wielki, Strachowice Żerniki, Pilczyce, Nowy Dwór, Stabłowice, Grabiszyn.

 

W sumie w 2023 r. na terenie Wrocławia wymieniono już ponad 80 tys. liczników na nowe. Do wymiany w tym roku planowanych jest jeszcze około 50 tys. liczników. Wymiany będą kontynuowane również w 2024 roku – wskazano w komunikacie spółki.

 

Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki Tauron Dystrybucja, podkreśliła, że wymiana liczników prowadzona jest w sposób masowy. „Co oznacza że monterzy wymieniają liczniki z wygasającą cechą legalizacyjną na nowe, starając się dotrzeć w jednym czasie do wszystkich liczników na danym terenie. Jeżeli licznik znajduje się na zewnątrz budynku, mieszkania lub lokalu, obecność klientów podczas wymiany nie jest konieczna. Kiedy licznik jest wewnątrz musimy zostać wpuszczeni do lokalu. Co jednak najważniejsze dla klientów – wymiana liczników jest bezpłatna i nie wymaga zmian w zawartej umowie” – powiedziała Groń. (PAP)

 

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj