M. Maląg: przedstawimy projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej

sejm robert.jpg

Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie – powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, wypadającego 21 listopada. Wzięli w nim udział minister Marlena Maląg, wiceminister Stanisław Szwed oraz zaproszeni goście – reprezentanci wydziałów pomocy społecznej, samorządowi pracownicy socjalni, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, a także członkowie Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny.

Minister Maląg podczas spotkania wskazywała, że ostatnie lata były trudne z powodu wyzwań związanych z pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie. „Musieliśmy zdać egzamin z funkcjonowania państwa, z pomocy drugiemu człowiekowi” – mówiła.

Zaznaczyła, że w czasie pandemii ważna była ochrona miejsc pracy i to zadanie zostało zrealizowane. Podkreśliła, że obecnie Polska znajduje się w czołówce państw UE z najniższym bezrobociem.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że w czasie pandemii ważna była też szerokorozumiana pomoc społeczna. „Przez restrykcje, które zostały wprowadzone ludzie zostali w domach, była potrzebna pomoc i organizacja tej pomocy. Państwo zawsze byliście na pierwszej linii frontu” – powiedziała Maląg, zwracając się do pracowników socjalnych.

Poinformowała, że w Polsce pracuje ponad 150 tys. pracowników pomocy społecznej.

Szefowa resortu przekazała, że gotowe są systemowe i kompleksowe zmiany w systemie pomocy społecznej. Zapowiedziała złożenie projektu ustawy, który dotyczy wsparcia finansowego osób pracujących w zawodach pomocowych.

„Będziemy wychodzili z projektem ustawy o zawodach pomocowych. Ten projekt ustawy jest już gotowy” – powiedziała.

Jak dodała, regulacja jest efektem podjętych zobowiązań z NSZZ Solidarność. Minister przypomniała o podpisanym w czerwcu tego roku porozumieniu rządu z Solidarnością. W porozumieniu tym zapisano m.in., że Domy Pomocy Społecznej zostaną dofinansowane w 2023 r. kwotą w wysokości 300 mln zł, przeznaczoną na wypłaty dodatków do wynagrodzenia dla pracowników tych instytucji.

„Wtedy były rozmowy, które zakończyły się podpisaniem porozumienia między premierem (Mateuszem Morawieckim) a szefem Solidarności panem przewodniczącym Piotrem Dudą o tym, że będą wypłacane dodatki jednorazowe, ale że będziemy pracowali nad rozwiązaniem, które przyniesie systemowe, kompleksowe zmiany w zakresie pomocy społecznej” – powiedziała Maląg.

„Tę ustawę o pracownikach pomocy społecznej jeszcze ten rząd chce przedstawić, aby ona trafiła do parlamentu. Będziemy starali się ją tak pilotować, aby docelowo ta ustawa została przyjęta i żeby została wdrożona w życie, żebyśmy wykonali to, do czego się zobowiązaliśmy. W tym roku mieliśmy to wsparcie jednorazowe, a to systemowe, kompleksowe jest przedstawione w tej ustawie” – powiedziała Maląg.

Podczas uroczystości wręczono nagrody ministra za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej oraz honorowe odznaki „Primus in Agendo”.

Obecny podczas spotkania sekretarz stanu Stanisław Szwed przekazał, że w bieżącym roku do Ministerstwa wpłynęło 136 wniosków. Minister rodziny przyznała 7 nagród indywidualnych i 8 nagród zespołowych oraz 3 nagrody z własnej inicjatywy.

Nagrodę w kategorii „Nagroda przyznana z inicjatywy własnej Ministra Rodziny i Polityki Społecznej” otrzymali: Anna Sławińska, Władysława Czajkowska oraz Donata Majchrzak-Popławska.

W kategorii „Nagroda indywidualna”: Marzena Kryńska, Renata Breyer, Barbara Kolka, Tomasza Kaniuka, Maciej Strzelecki, Kinga Chojecka – Krasoń oraz Magdalena Popłońska – Kowalska.

W kategorii „Nagroda zespołowa, nagrody otrzymali”: Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA z Poznania, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Długołęce, Marzena Stanisławska, Adela Naumiec, Katarzyna Pachnowska i Ewa Bloch – specjaliści pracy socjalnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku, Towarzystwo Rozwijania Dzieci „Szansa” Oddział Terenowy Warszawa – Ochota, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi, Centrum usług Społecznych w Kozienicach oraz Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie.

„Z głębi serca dziękuję za to, co Państwo robicie” – powiedziała minister Maląg. Na podziękowania zasługują wszyscy pracownicy pomocy społecznej. Za Państwa ciężką pracę, miłość do drugiego człowieka, poczucie misji. To jest niezbędne, by realizować Wasze zadania” – dodała

Życzyła obecnym dużo sił i determinacji podczas misji niesienia pomocy innym. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj