Mularczyk: Powołaliśmy zespół ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec i Rosji; wśród członków zespołu – prezes PiS

Powołaliśmy zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej; wśród członków zespołu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński – przekazał w czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

„Powołaliśmy Zespół Parlamentarny ds. Reparacji, Odszkodowania i Zadośćuczynienia Należnych Polsce od Niemiec oraz Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Rosji za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej zgodnie z uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r.” – przekazał Mularczyk w mediach społecznościowych.

 

Jak podkreślił, wśród członków zespołu znaleźli się prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MKiDN Piotr Gliński oraz inni politycy PiS, a wśród nich Marek Kuchciński, Kazimierz Smoliński, Waldemar Buda, Marek Ast i Piotr Babinetz.

 

Mularczyk podkreślił, że sprawa reparacji dla Polski za straty z czasów II wojny światowej „będzie kontynuowana i z pewnością nie zniknie z krajowej i międzynarodowej sceny politycznej”.

 

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

 

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj