Białoruś/ Na „liście ekstremistów” jest już 3520 osób – to opozycjoniści, aktywiści, dziennikarze, zwykli ludzie

Do listy ekstremistów MSW dodało, jak co piątek, nowe nazwiska; obecnie znajduje się na niej 3520 osób – pisze centrum obrony praw człowieka Wiasna.

Jak pisze centrum Wiasna, „lista ekstremistów”, czyli osób zaangażowanych w działalność opozycyjną, jest sporządzana przez białoruskie MSW i regularnie aktualizowana.

W najnowszej jej wersji pojawiły się nazwiska m.in. Pawła Mażejki, grodzieńskiego aktywisty, dziennikarza i historyka, czy Dzmitryja Mastawego, który miał rzekomo zorganizować stream z lotniska w Maczuliszczach, gdzie uszkodzony został rosyjski samolot A-50. Na listę trafiła również adwokatka Julia Jurhilewicz i syn opozycyjnego polityka Arciom Labiedźka.

Widnieją tutaj nazwiska innych osób skazanych z powodów politycznych, np. aktywisty mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta, redaktorów niezależnych mediów białoruskich, opozycjonistów, artystów, itd.

Na liście znajduje się jedno nazwisko obywatela Polski – jest to Robert Tąpała, który został skazany wyrokiem białoruskiego sądu latem tego roku za „obrazę przedstawiciela władzy”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj