CNN: eksperci ONZ ostrzegają, że ofensywa Izraela w Strefie Gazy „zmierza do ludobójstwa”

Niezależni eksperci ONZ zajmujący się prawami człowieka i kwestiami humanitarnymi ostrzegli, że ofensywa Izraela w Strefie Gazy „wskazuje na sytuację zmierzającą do ludobójstwa”. Izraelski resort spraw zagranicznych zdecydowanie odrzuca tę opinię – relacjonuje w piątek CNN.

Specjalni sprawozdawcy, wysłannicy i inni eksperci ONZ wydali w czwartek oświadczenie, opublikowane przez grupę ds. Procedur Specjalnych Rady Praw Człowieka ONZ, w którym ocenili, że Izrael dopuścił się „poważnych pogwałceń” prawa międzynarodowego w odniesieniu do Palestyńczyków, a zwłaszcza tych, którzy są mieszkańcami Strefy Gazy.

„Wykorzystanie potężnej broni” prowadzące do „kolosalnej liczby ofiar śmiertelnych i zniszczenia krytycznej infrastruktury” nie może być uzasadniane samoobroną – uznali eksperci.

„Aby odpowiedź Izraela (na atak Hamasu) była uzasadniona, musi ściśle mieścić się w ramach międzynarodowego prawa humanitarnego (…). Obecność podziemnych tuneli w części Gazy nie zmienia cywilnego statusu mieszkańców (…), którzy nie mogą być bezpośrednim celem ataków” – głosi oświadczenie.

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odpowiedziało na ocenę ekspertów ONZ własnym komunikatem, w którym napisano, że „ci, którzy podpisali to oświadczenie, obrażają pamięć historycznych ofiar ludobójstwa”, zaś Izrael „będzie nadal podejmował kroki mające na celu zapobieganie zagrożeniom dla ludności cywilnej”.

„Jedyne akty ludobójstwa w tym konflikcie to te, które popełnił Hamas, gdy dopuścił się rzezi, gwałtów i tortur niewinnych ludzi w Izraelu 7 października” – napisano w komunikacie resortu.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric oznajmił, że nie może skomentować oświadczenia wydanego przez ekspertów działających niezależnie od sekretarza generalnego Organizacji Antonio Guterresa.

Od początku wojny z Izraelem w Strefie Gazy zginęło 12 tys. Palestyńczyków; liczba ta jest zapewne zaniżona, ponieważ wiele ciał pogrzebanych jest pod ruinami – poinformowały w piątek służby prasowe kontrolowanych przez Hamas władz enklawy.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł, że mieszkańcom Strefy Gazy „grozi bezpośrednio klęska głodu”, ponieważ wyczerpują się ostatnie zapasy żywności, a dostawy pomocy humanitarnej ONZ zostały przerwane z powodu braku paliwa i blokady telekomunikacji. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj