Resort zdrowia: w szpitalu Al-Szifa z powodu braku prądu w ciągu ostatnich 48 godzin zmarły 24 osoby

500 dzieciak.jpg

Resort zdrowia zarządzanej przez Hamas Strefy Gazy poinformował w piątek, że w szpitalu Al-Szifa z powodu braku zasilania dla aparatury medycznej w ciągu ostatnich 48 godzin zmarły 24 osoby. AFP przypomina, że większość placówek medycznych w Strefie nie ma już paliwa do zasilania generatorów.

Dr Ahmad Muchalalti z Al-Szifa powiedział telewizji Al-Dżazira, że izraelscy żołnierze, którzy weszli do kompleksu szpitalnego w środę nad ranem, przywieźli żywność i wodę w butelkach, ale zapasy te są zbyt małe dla wszystkich pacjentów placówki, w której kończą się wszelkie rezerwy.

Tymczasem w Izraelu doradca rządu do spraw bezpieczeństwa narodowego Cachi Hanegbi powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu pozwoli na dostarczanie codziennie do Strefy Gazy „bardzo minimalnych ilości paliwa”. Ma ono zostać przeznaczone wyłącznie do zasilania pomp ściekowych i studni oraz uruchomienia systemu łączności, który nie działa również z powodu braku paliwa do zasilania generatorów.

W szpitalu Al-Szifa prądu nie ma od soboty. Pracownicy placówki wielokrotnie alarmowali, że sytuacja jest krytyczna i de facto zawieszono wykonywanie większości procedur medycznych.

Izraelskie Siły obronne (Cahal) kilkakrotnie informowały, że w kompleksie szpitalnym żołnierze znaleźli dowody wskazujące na to, że był on wykorzystywany do działań terrorystycznych, w tym broń, laptopy, w których znajdowały się zdjęcia i filmy przedstawiające zakładników, a także wejście do używanego niedawno szybu tunelu. W piątek rano w budynku obok Al-Szifa odnaleziono ciało żołnierki-zakładniczki Noi Marciano, a dzień wcześniej zwłoki Jehudit Weiss, również uprowadzonej 7 października podczas ataku Hamasu na Izrael, który zapoczątkował tę wojnę. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj