Premier o niewybraniu Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu: zły, a nawet bardzo zły początek nowej kadencji Sejmu

Elżbieta Rafalska, Mateusz Morawiecki, Anna Zalewska

Opozycja wybierając swojego marszałka Sejmu postanowiła pozbawić największy klub parlamentarny – klub PiS – stanowiska wicemarszałka; to zły, a nawet bardzo zły początek nowej kadencji Sejmu – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier w opublikowanym w niedzielę w mediach społecznościowych podkaście nawiązał do tego, że nowym marszałkiem Sejmu został lider Polski 2050 i polityk Trzeciej Drogi Szymon Hołownia. Sejm nie wybrał natomiast kandydatki PiS Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu.

 

„Gratuluję, choć są to gratulacje wyrażane z goryczą. Opozycja wybierając swojego marszałka postanowiła pozbawić największy klub parlamentarny, klub PiS, stanowiska wicemarszałka. To zły, a nawet bardzo zły początek nowej kadencji Sejmu i doskonały przykład na to, jak można mieć usta pełne pięknych słów o demokracji, a czynami pokazywać, że demokracji się nie rozumie” – powiedział Morawiecki.

 

Premier zwrócił uwagę, że Szymon Hołownia zapowiedział, że będzie miał swój własny podkast. „Rośnie mi konkurencja cieszę, że Szymon Hołownia idzie w moje ślady” – dodał. Morawiecki podkreślił, że nie może doczekać się pierwszych nagrań marszałka Sejmu. „Już się zastanawiam, jak wejść na wyższy poziom w moich” – zaznaczył.

 

W poniedziałek Sejm wybrał na marszałka Izby Szymona Hołownię (Polska 2050) i na wicemarszałków: Monikę Wielichowską (KO), Dorotę Niedzielę (KO), Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica), Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) oraz Krzysztofa Bosaka (Konfederacja). Większości nie uzyskała kandydatka PiS Elżbieta Witek, pełniąca w poprzedniej kadencji funkcję marszałka Sejmu.

 

Marszałek Sejmu w niedawnym orędziu przypomniał, że „sejmowa większość zagłosowała za pięcioma kandydaturami na wicemarszałków, a odrzuciła kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości”. „Chciałbym zapewnić wyborców Prawa i Sprawiedliwości, że miejsce w prezydium Sejmu będzie czekało na przedstawiciela państwa partii tak długo, jak będzie trzeba. Tak długo aż Klub Parlamentarny PiS zgłosi kandydaturę posłanki lub posła, która spotka się z pozytywną oceną swojej dotychczasowej pracy przez większość koleżanek i kolegów z Izby” – oświadczył Hołownia.

 

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO – 157, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) – 65, Nowa Lewica – 26 (w sumie te trzy komitety uzyskały 248 mandatów), a Konfederacja – 18. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj