Szef MON: Partia Hołowni tym samym głosem co PO; to Wy cierpicie na chroniczny kompleks niższości

Błaszczak.jpeg

Partia Hołowni tym samym głosem co PO. To Wy cierpicie na chroniczny kompleks niższości – napisał szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wypowiedź senatora Polski 2050, byłego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosława Różańskiego o wdrażaniu dużych projektów zbrojeniowych.

„Partia Hołowni tym samym głosem co PO. To Wy cierpicie na chroniczny kompleks niższości. Dlatego każdy propaństwowy projekt, który swoją skalą wykracza ponad tablice Mendelejewa albo orła z czekolady nazywacie megalomanią” – napisał na Twitterze Błaszczak.

 

„To Wam się naiwnie wydaje, że obronią nas Niemcy, dlatego na wojsku można oszczędzać. Doprowadziliście do tego, że do 2015 roku mieliśmy jedynie fasadę armii z niewystarczającą liczbą żołnierzy, posowieckim sprzętem i niskim budżetem. Polska potrzebuje nowoczesnych i licznych Sił Zbrojnych RP, żeby obronić naszą niepodległość. Tak długo jak tego nie zrozumiecie, będziecie działać na szkodę naszej Ojczyzny” – podkreślił szef MON.

 

Błaszczak odniósł się w ten sposób do artykułu „Rzeczpospolitej” pt. „Gen. Mirosław Różański krytykuje rządowe zakupy broni. Mówi o +manii wielkości+ polityków PiS”.

 

„Ze względu na zagrożenie ze strony Rosji rząd PiS rozpoczął wdrażanie dużych projektów zbrojeniowych. Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, krytykuje te plany. Jego zdaniem rząd więcej obiecał, niż jest to możliwe i celowe” – czytamy w „Rz”.

 

„Rz” przytacza artykuł warszawskiego korespondenta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) Gerharda Gnaucka, w którym napisano, że „Polska stała się pod względem wydatków na obronę liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Podano też, że „Polska wyda w roku bieżącym oraz przyszłym po ok. 4 proc. PKB”, a w latach 2023-2026 zaplanowano zakupy broni na sumę 37 mld euro. Autor poinformował, że Polska kupuje broń w USA i Korei Południowej, a jej celem jest zbudowanie największej armii lądowej w Unii Europejskiej”.

 

Autor artykułu „FAZ” zauważył, że „powodem zbrojeń jest polityka Rosji, która chce stać się hegemonem w Europie Wschodniej”, ale ocenił też, że „wątpliwe jest, czy wszystkie dostawy broni są rzeczywiście konieczne”. „Czy nastawiony tak bardzo na suwerenność PiS dlatego kupowało tak szybko i tak dużo, ponieważ nie ma zaufania do NATO i do niemieckiego sąsiada?” – zastanawia się autor artykułu „FAZ” cytowany przez „Rz”.

 

W materiale „Rz” zacytowano wypowiedź senatora Polski 2050, byłego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Mirosława Różańskiego dla Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Różański ocenił, że „zdolność do analizy polityków PiS była ograniczona”. „Chodziło im raczej o to, aby pokazać w kraju zdolność do działania. Mogło też chodzić o manię wielkości. Obawiam się, że wizja największej armii lądowej jest hasłem populistycznym” – dodał generał. (PAP)

 

oloz/ par/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj