Finlandia: Nagle odłączony reaktor elektrowni atomowej

Produkcja energii elektrycznej przez największy w Finlandii reaktor w elektrowni atomowej Olkiluoto nad Zatoką Botnicką zostanie wznowiona we wtorek w ciągu dnia – poinformował operator TVO. W niedzielę wieczorem nastąpiło nagłe odłączenie bloku od sieci; przyczyną była usterka techniczna, nie sabotaż – zapewniono.

Nagłe odłączenie bloku było spowodowane „usterką techniczną”. „Nic nie wskazuje na sabotaż” – przekazano w komunikacie operatora Teollisuus Voima. Wcześniej w mediach wskazywano, że niespodziewana przerwa w pracy reaktora mogła być spowodowana celowym wrogim działaniem.

 

Przyczyną awarii i automatycznego wstrzymania pracy reaktora był – jak stwierdzono w trakcie badań – nieprawidłowy pomiar temperatury w systemie chłodzenia. Zdarzenie nie miało wpływu na bezpieczeństwo radiacyjne – podkreślono.

 

Wodno-ciśnieniowy reaktor OL3, zbudowany przez francusko-niemieckie konsorcjum znajduje się na wyspie na Zatoce Botnickiej. Został uruchomiony w kwietniu tego roku. Blok osiąga moc 1600 MW i generuje ok. 15 proc. energii elektrycznej w Finlandii (razem ze wszystkimi starszymi reaktorami tej elektrowni ok. 30 proc.).

 

OL3 jest jednocześnie największym reaktorem w Europie i trzecim tego typu na świecie. Jego ostateczne uruchomienie – z powodu wielu różnych problemów technicznych i administracyjnych – było przekładane ponad 20 razy. Pierwotny plan zakładał, że jednostka będzie dostarczać energię w 2009 r.

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj