Lublin/ IPN odnalazł na cmentarzu przy ul. Unickiej szczątki co najmniej sześciu osób

Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Szczątki co najmniej sześciu osób odnalazł IPN podczas poszukiwań prowadzonych na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Zostaną poddane szczegółowym badaniom i próbie identyfikacji genetycznej.

Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz poinformował w poniedziałek, że celem kolejnych prac poszukiwawczych prowadzonych od 14 do 16 listopada na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie w latach 1945-1947.

Pierwszego dnia prac – napisał Piekarz na stronie internetowej Biura – pod współczesnym nagrobkiem znaleziono kompletne szczątki należące do jednego mężczyzny. „Były one złożone w worku foliowym i wkopane w głąb jamy grobowej. Z uwagi na defragmentację czaszki konieczna będzie jej rekonstrukcja, celem ustalenia ewentualnych obrażeń” – podał.

Drugiego dnia przebadano kolejną współczesną mogiłę. „Po podjęciu szczątków osób pochowanych w górnych pokładach, natrafiono na głębokości 2,20 m na obrys pierwotnej jamy grobowej. Niestety, po jej przebadaniu do poziomu warstwy naturalnej zalegającej na głębokość 3 m, nie ujawniono ludzkich kości” – stwierdził dr Piekarz. Dodał, że prawdopodobnie szczątki poszukiwanych osób zostały ekshumowane w latach 60-tych XX w. podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek i przeniesione w nieznane miejsce na cmentarzu.

Ostatniego dnia prac ujawniono pod współczesnym grobem luźne kości ludzkie należące do co najmniej pięciu osób. „Prawdopodobnie była to pierwotnie mogiła więzienna, w której pogrzebano ofiary kilku egzekucji. W 1954 r. dokonano tam pochówku wtórnego i ekshumowano znajdujące się w grobie szczątki” – napisał.

Zdaniem dr. Piekarza, ekshumację wykonano wtedy niedbale. „Podjęto wówczas większość kości długich oraz czaszki, które – podobnie jak w przypadku poprzedniego grobu – przeniesiono w nieznane miejsce” – wyjaśnił.

Jak wskazał, w mogile znaleziono pozostawione po ekshumacji dwie żuchwy z uzębieniem, fragmenty miednic, kręgi, żebra, kość ramienną i strzałkową oraz liczne kości stóp. Te ostatnie – dodał dr Piekarz – zachowały się w częściowym układzie anatomicznym. Przy szczątkach ujawniono pojedyncze artefakty: fragment tkaniny i sprzączkę.

„Szczątki kostne zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom genetycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej” – przekazał naczelnik.

Poszukiwania prowadzono w ramach postępowania realizowanego przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj