M. Błaszczak: klub PiS przedstawi projekt uchwały dot. sprzeciwu wobec zmiany traktatów UE

Błaszczak45.jpg

Klub PiS przedstawi we wtorek w Sejmie projekt uchwały; tą uchwałą chcemy uzyskać stanowisko polskiego Sejmu sprzeciwiające się zmianom traktatów Unii Europejskiej – poinformował w poniedziałek szef MON i przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jak przekazał Błaszczak w TVP Info w uchwale chodzi o plany zmian w Traktacie o Unii Europejskiej z Maastricht oraz Traktacie o funkcjonowaniu UE. „Przyjęcie tych zmian doprowadzi nas do tego, że stracimy kontrolę nad obronnością. Oprócz straty weta, również stracimy kontrolę nad polityką bezpieczeństwa, nad polityką obronną” – zaznaczył.

Błaszczak ocenił, że po takich zmianach traktatów unijnych „staniemy się prowincją zarządzaną z Berlina”. „To będzie tragiczne w skutkach dla bezpieczeństwa naszego kraju” – podkreślił szef MON.

We wtorek Sejm X kadencji ma kontynuować swoje pierwsze posiedzenie.

Przed miesiącem Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Propozycje zmian traktatowych zaakceptowane przez Komisję Spraw Konstytucyjnych PE będą teraz poddane pod głosowanie na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu. Gdyby PE przyjął raport, to trafi on do Rady UE, a następnie na szczyt Rady Europejskiej. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj