Na pomniku upamiętniającym synagogę namalowano swastykę i symbol hitlerowskiego pozdrowienia

zydzi.jpg

Na pomniku upamiętniającym dawną synagogę w Tartu na południu Estonii namalowano swastykę i liczbę „88” symbolizującą nazistowskie pozdrowienie „Heil Hitler” – poinformowała w poniedziałek agencja BNS.

Zniszczenie pomnika, odsłoniętego wcześniej w tym roku, odkryli w niedzielę przedstawiciele lokalnej społeczności żydowskiej.

Estońska społeczność żydowska uznała incydent za element narastającego antysemityzmu, który dotarł do kraju – podała BNS.

„Szczególnie smutne jest to, że na obiekt ataku wybrano pomnik synagogi w Tartu. Budynek, który został zbudowany przez bałtycko-niemieckiego architekta i był dumą gminy żydowskiej w Tartu, został zniszczony podczas okupacji hitlerowskiej. Przypominające Holokaust działania organizacji terrorystycznej Hamas w Izraelu i oświadczenia zwolenników terroru w Estonii dodały lokalnym neonazistom odwagi do pokazania swoich prawdziwych twarzy” – skomentowała przewodnicząca estońskiej gminy żydowskiej Alla Jakobson, .

Estońska wspólnota żydowska wezwała organy bezpieczeństwa, aby zrobiły wszystko, żeby złapać przestępców. „Szerzenie w Estonii ideologii neonazizmu i antysemityzmu stanowi zagrożenie nie tylko dla Żydów, ale dla całego społeczeństwa, ponieważ promuje ekstremizm i terroryzm” – podkreśliła Jakobson.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj