Ziobro o ew. zmianie traktatów UE: kroczący zamach na suwerenności Polski

Nowe traktaty dadzą KE możliwość ingerowania w sprawy wewnętrze krajów członkowskich w niespotykany sposób, to jest w istocie kroczący zamach na suwerenności Polski, zmierzający do likwidacji państwa polskiego – powiedział we wtorek lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych Traktatów.

 

Na konferencji w Sejmie Zbigniew Ziobro mówiąc o propozycjach zmian w prawie europejskim ocenił, że „traktaty te w istocie swojej prowadzą do likwidacji państw narodowych i stworzenie w miejsce UE jednego państwa europejskiego”. „Jest to wizja prezydencji niemieckiej, która formułowała tego rodzaju postulaty już od dobrych kilku lat” – dodał.

 

Ziobro przekonywał, że nowe traktaty dadzą Komisji Europejskiej „możliwość ingerowania w sprawy wewnętrze (krajów członkowskich) w sposób niespotykany do tej pory w historii”. „To jest w istocie kroczący zamach na suwerenności Polski, zmierzający do likwidacji państwa polskiego, Suwerenna Polska nigdy się na to nie zgodzi” – powiedział Ziobro.

 

„Domagamy się od wszystkich stronnictw politycznych w parlamencie, by równie konsekwentnie sprzeciwiły się tym zmianom, które odbierają Polakom wpływ na ich codzienną rzeczywistość, codzienne życie” – dodał lider Suwerennej Polski.

 

Mówił też, że unijny mechanizm warunkowości, mechanizm praworządności „to jest bicz na suwerenne państwa służący temu, aby wymusić zgodę na przebudowę UE jako związku suwerennych, równych narodów”.

 

Polityk SP Sebastian Kaleta dodał, że w propozycjach zmian traktatów znajduje się m.in. likwidacja prawa weta, a jednocześnie przypisanie nowych kompetencji UE.

 

„Polityka zagraniczna przechodzi na rzecz UE bez prawa weta, polityka obronności przechodzi na rzecz UE bez prawa weta, UE powołuje europejską armię i UE większością kwalifikowaną ma decydować jaka jest jej wielkość, jakie jest uzbrojenie, kto jak partycypuje w jej budowie” – mówił Kaleta.

 

Dodał, że UE po zmianach traktatów będzie miała prawo „nakładania podatków ponad głowami Polaków bez prawa weta i bez prawa weta ma być przyjmowany europejski budżet”.

 

Treść sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji – Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – i liczy 110 stron.

 

Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

 

Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania odbędzie się w najbliższą środę. Jeśli to się stanie, to trafi on 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej, jest wystarczającą większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent przewidziany Traktatem, złożony z przedstawicieli państw członkowskich i instytucji unijnych. Zadaniem Konwentu jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową i następnie uzgodniony Traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj