Wrocław: w mieście mieszka ponad 893 tys. ludzi

Ponad 893 tys. ludzi mieszka we Wrocławiu – wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. To o ponad 200 tys. więcej niż dane GUS, czy dane uzyskane w wyniki narodowego spisu ludności.

Badania liczby ludności zamieszkującej stolicę Dolnego Śląska zostały zlecone przez wrocławski magistrat zespołowi naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kierownik Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Szmytkie podkreślił, że statystyka publiczna – dane GUS, dane na postawie numerów PESEL czy wyniki spisu powszechnych – nie zawsze są w stanie oddać rzeczywistą liczbę ludności zamieszkującą dany teren. „Ludzie są coraz bardzie mobilni; z obserwacji mieszkańca, który od dwudziestu lat mieszka we Wrocławiu, wiem, że to miasto urosło, a jednak dane statystyczne tego nie pokazują tak wyraźnie” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej naukowiec.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowując ekspertyzę wykorzystała 11 zasobów danych. „Wyszyliśmy z danych dotyczących zasobów mieszkaniowych; wykorzystaliśmy też dane dot. rekrutacji do szkół podstawowych czy przedszkoli, informacje na temat liczby studentów studiujących we Wrocławiu, czy szacunki dot. ludności ukraińskiej” – wyliczał profesor. Naukowcy wzięli też pod uwagę szereg danych dostępnych w statystykach m.in. GUS.

W efekcie według zespołu badaczy na przełomie 2022 i 2023 r. we Wrocławiu mieszkało 893 506 ludzi. Tymczasem według liczby PESEL-i w czerwcu 2022 r. było to ponad 601 tys. osób, a według danych GUS na koniec 2022 r. – ponad 674 tys.

„Nasz wynik jest wynikiem szacunkowym, na pewno obarczony jest on jakimś błędem, ale starliśmy się minimalizować ten błąd korygując różne informacje i zasoby danych” – podkreślił prof. Szmytkie.

Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, poinformowała, że analiza wykonana przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego zostanie wykorzystana do przygotowania kompleksowego badania ruchu w mieście, które ma być przeprowadzone w przyszłym roku.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj