Prof. Karp: Część prasy przyjmuje likwidację jako fakt dokonany. Tymczasem tak nie jest. Decyzję o likwidacji ma jeszcze ocenić sąd

Decyzja ministra kultury o likwidacji TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w jakiś sposób weszła w życie, ale nie jest powiedziane, że sama decyzja była legalna. Część prasy przyjmuje likwidację jako fakt dokonany. Tymczasem tak nie jest (…). Decyzję o likwidacji ma jeszcze ocenić sąd – zaznaczyła prof. Hanna Karp, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Dyrektorzy regionalnych rozgłośni Polskiego Radia wydali oświadczenie, w którym krytykują decyzję ministra kultury o postawieniu stacji w stan likwidacji. Pod apelem podpisało się 14 z 17 prezesów.

 

– Słusznie, że walczą. (…) Część prasy przyjmuje likwidację jako fakt dokonany. Tymczasem tak nie jest. Decyzja ministra o likwidacji TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w jakiś sposób weszła, ale nie jest powiedziane, że sama decyzja była legalna. W ciągu 107 minut musiałyby powstać umowy notarialne, co praktycznie jest niemożliwe. Sama decyzja jest do podważenia. Czy nielegalna decyzja mogła wejść w życie? Tu też jest wielki znak zapytania. Decyzję o likwidacji ma jeszcze ocenić sąd (…). Tutaj słowo „likwidacja” i cały zabieg prawny jest wytrychem, o czym mówi Agnieszka Kamińska w bardzo ciekawym wywiadzie dla „Naszego Dziennika” (…). Decyzja o likwidacji pozwoliła zamienić neoprezesów, którzy już wkroczyli do radia i telewizji, w likwidatorów. Kodeks spółek handlowych rzeczywiście reguluje te sprawy; likwidatorem może być osoba, która kieruje spółką. Jednak to dotyczy zwykłych spółek. Natomiast media funkcjonują w oparciu o ustawy specjalne, bo to nie jest tzw. zwykła spółka. Istnienie radia i telewizji jest zagwarantowane w ustawach i konstytucji – tłumaczyła prof. Hanna Karp.

Na niejasnej sytuacji wokół mediów publicznych zyskują media komercyjne.

– Jeśli chodzi o oglądalność, mamy spadek w TVP info o 90 proc., w TVN wzrost o 25 proc. Widzimy również, jak wyglądają wpływy z reklam, które ściśle łączą się z oglądalnością – podkreśliła gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Hanną Karp dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj