RIRM: stan napełnienia instalacji magazynowych wynosi 93 procent

pixabay.com

Powrót zimy przekłada się na większe zapotrzebowanie na gaz. Z danych Gaz Storage Poland wynika, że stan napełnienia instalacji magazynowych wynosi 93 procent.

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System uruchomił pobór z magazynów w połowie listopada 2023 roku. Najpierw dla Podziemnych Magazynów Gazu Wierzchowice i PMG Brzeźnica, a potem kolejnych.

Rzecznik spółki, Iwona Dominiak, powiedziała, że system jest dobrze przygotowany do sezonu zimowego tak, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw dla wszystkich odbiorców.

– W okresie świątecznym zapasy były uzupełniane, a od nowego roku rozpoczęliśmy jako operator ponowny pobór gazu ziemnego z magazynu. Zapotrzebowanie w grudniu przed świętami kształtowało się na poziomie około 65 mln metrów sześciennych na dobę. Natomiast w okresie świątecznym zapotrzebowanie trochę spadło – zaznaczyła Iwona Dominiak.

W związku ze znacznym spadkiem temperatury i napływem chłodnego powietrza zapotrzebowanie na gaz może znacznie wzrosnąć. W najbliższych dniach może ono przekroczyć ubiegłoroczny szczyt poboru z 6 grudnia, który wyniósł 76 mln metrów sześciennych na dobę.

RIRM/ Radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj