Posłowie złożyli do prokuratury zawiadomienie na ministra sprawiedliwości w sprawie nielegalnego usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego

Posłowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli do prokuratury zawiadomienie na ministra sprawiedliwości i jego współpracowników. Poinformował o tym poseł Marcin Warchoł, były wiceminister sprawiedliwości.

Sprawa dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień podczas działań wobec Prokuratora Krajowego. Poseł Marcin Warchoł powiedział w tym kontekście, że Dariusz Barski pozostaje na stanowisku, gdyż do skutecznego, zgodnego z prawem odwołania potrzebna jest zgoda prezydenta RP.

Jak przypomniał były wiceminister sprawiedliwości, o taką zgodę minister Adam Bodnar nie wystąpił. Dlatego to, co zrobił – powołując się na opinie działaczy politycznych Koalicji Obywatelskiej – jest uzurpacją i ordynarnym złamaniem prawa.

– W imieniu klubu PiS składamy zawiadomienie (do prokuratury – red.) na ministra Adama Bodnara i jego współpracowników, w tym prokuratora-uzurpatora, Jacka Bilewicza, powołując się na bezprawne przekroczenie uprawnień poprzez próbę nielegalnego usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego, a także zamach stanu. To jest zamach stanu! Art. 127 par. 1 Kodeksu karnego. Wraz z prokuratorem Jackiem Bilewiczem i innymi osobami doszło do próby zmiany ustroju w Polsce, doszło do podeptania demokracji, państwa prawa. Tutaj nie ustawy, ale wola polityczna jest decydująca. Prowadzi to do anarchii – zaznaczył poseł Marcin Warchoł.

Polityk Suwerennej Polski wyjaśnił, że jest to próba usunięcia jednego z podstawowych organów państwa, jakim jest Prokurator Krajowy. Marcin Warchoł przypomniał, że na straży tej instytucji stoi prawodawstwo i Konstytucja RP.

Dziś oświadczenie wydali także zastępcy Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara. Przekazali w nim, że powierzenie prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne.

RIRM/ Radio Maryja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj