BIEŻĄCE GŁOSOWANIA W SEJMIE NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ RP?

sejm 2.jpg

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Pada pytanie czy głosowania będą ważne, skoro na sali brakuje posłów Prawa i Sprawiedliwości – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zgodnie z Konstytucją RP Sejm liczy 460 posłów.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu bez udziału posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Na sejmowej galerii były za to ich żony – Barbara Kamińska i Roma Wąsik.

– Apelujemy o natychmiastowe uwolnienie naszych mężów. Dzisiaj i teraz – wskazywały Barbara Kamińska i Roma Wąsik.

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak, zawnioskował o zmianę porządku obrad i debatę na temat bezprawnego uwięzienia posłów.

– Ja chcę przypomnieć, że posłowie Kamiński i Wąsik całe swoje polityczne życie walczyli z korupcją. Oni zostali ukarani za walkę z korupcją, a wasi politycy za korupcję dostają nagrody – mówił Mariusz Błaszczak.

Klub parlamentarny PiS złożył w Sejmie także pismo, w którym żąda przywrócenia posłom M. Kamińskiemu i M. Wąsikowi możliwości udziału w obradach. Posłowie skandowali hasło „uwolnić posłów”. Marszałek Sejmu zarządził przerwę. Tuż po tym posłowie Prawa i Sprawiedliwości odśpiewali hymn Polski.

Do opozycji dołączyli posłowie koalicji rządzącej, ale za wyjątkiem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, który ostentacyjnie siedział na swoim miejscu. Wtorkowe posiedzenie Sejmu miało odbyć się już w ubiegłym tygodniu, ale zostało przesunięte. Władza bała się spojrzeć w oczy społeczeństwu, które protestowało przed Sejmem przeciwko bezprawnym działaniom rządu.

Pada jednak pytanie czy Sejm obraduje zgodnie z Konstytucją RP, skoro dwóch posłów nie może wziąć udziału w posiedzeniu.

– Pojawiały się różne wątpliwości, pytania, a co jeżeli będą jakieś mandaty nieobsadzone, czy Sejm będzie obradował w sposób zgodny z konstytucją. Oczywiście, no macie tutaj listę wszystkich posiedzeń od 2015 roku, w czasie których brakowało obsadzonych mandatów – oznajmił Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Obecnie mamy jednak z zupełnie inną sytuacją – wskazywała była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

– To są posłowie pozbawieni mandatów w sposób nielegalny, niezgodny z prawem, ze złamaniem konstytucji i ustaw – powiedziała Elżbieta Witek, poseł PiS.

Ponadto istnieją wątpliwości czy posłowie M. Kamiński i M. Wąsik mieli zapewniony rzetelny proces – wskazał dr Michał Skwarzyński, prawnik.

– Marszałek Hołownia powinien postawić sobie pytanie o to, co by się stało, gdyby Sąd Najwyższy teraz uchylił ten wyrok skazujący z powodu naruszenia prawa do obrony tych dwóch panów. Wtedy dopiero będziemy mieć problem, bo się okaże, że teraz mandaty posłów zniknęły, za chwilę się okaże, iż tego orzeczenia w obiegu prawnym nie ma i dopiero będzie problem z przyjętymi przez Sejm ustawami – stwierdził dr Michał Skwarzyński.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska, stoi na stanowisku, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nadal posiadają mandaty poselskie, co oznacza, że nie mogą zostać obsadzone przez kolejnych kandydatów do Sejmu.

TV Trwam News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj