Uważaj na podejrzane SMS-y. Nie klikaj w zamieszczone w nich linki!

Wrocławscy policjanci nadal otrzymują zgłoszenia od mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, którzy padli ofiarami „SMS-osowych” oszustów. Przestępcy czyszczą konta bankowe swoich ofiar, gdy tylko te klikną w fałszywy link dołączony do wiadomości SMS. Policjanci ostrzegają przed wiadomościami tekstowymi dotyczącymi m.in. niedopłaty za przesyłkę lub braku pełnego adresu dostawy i apelują o ostrożność!

Wrocławscy policjanci nadal odnotowują oszustwa przy pomocy spreparowanych SMS-ów z fałszywymi linkami do stron. Oszuści uzyskują nieautoryzowany dostęp do rachunków bankowych w momencie kliknięcia przez niczego nieświadome osoby w link znajdujący się w przesłanych wiadomościach tekstowych. Następnie generują kody blik lub wchodzą na nasze rachunki bankowe i dokonują wypłaty środków pieniężnych z bankomatów.

Policjanci apelują i ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami. Wiadomości te mogą zawierać prośbę o dopłatę za energię elektryczną czy gaz, ale mogą być to również SMS-y od osób podszywających się np. pod firmy kurierskie czy sieci sklepów.

Boleśnie przekonała się o tym mieszkanka Wrocławia, która otrzymała wiadomość SMS z informacją o konieczności uiszczenia wymaganej dopłaty do paczki. Niczego nieświadoma kobieta kliknęła w przesłany w wiadomości link. W ten sposób oszuści uzyskali dostęp do jej konta bankowego i wykonali nieautoryzowaną transakcje na kwotę blisko 1000 zł.

Fałszywe SMS-y mogą również zawierać prośbę o uzupełnieni adresu dostawy przesyłki. W tym przypadku kliknięcie w załączony link do strony również, jak w opisanym powyżej przypadku, da przestępcom dostęp do naszego konta i zgromadzonym na nim środkom pieniężnym.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności przesłanej korespondencji i jednocześnie spodziewamy się przesyłki, to zadzwońmy np. do firmy kurierskiej i zweryfikujmy treść otrzymanego SMS-a. Pracownik przekaże nam informację czy faktycznie zalegamy z płatnościami i czy konieczne jest uiszczenie przesłanej w SMS-ie kwoty lub wymagane jest uzupełnienie adresu dostawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj