UWr dostanie mniej środków? Gzik: resort nauki zdecydował o wstrzymaniu przekazywania uczelniom środków finansowych na inwestycje

katie_pl, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kierownictwo resortu nauki zdecydowało o wstrzymaniu przekazania uczelniom środków na cele inwestycyjne – przyznał w środę w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. Nie wykluczył, że po weryfikacji potrzeb poszczególnych uczelni, dofinansowanie zostanie im przekazane.

O potwierdzenie informacji o wstrzymaniu wypłaty środków na cele inwestycyjne uczelni pytali ministra posłowie PiS – Piotr Müller i Paweł Jabłoński.

Przypomnieli, że rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o przyznaniu uczelniom wyższym obligacji Skarbu Państwa, w kwocie ponad 1 mld złotych. Podali, że miały one trafić m.in do Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku (20 mln złotych na remont akademików), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Poznańskiej, Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

„Kierownictwo resortu nauki zdecydowało o wstrzymaniu tej formy inwestowania w uczelnie, które były wybierane z klucza, ale partyjnego, a nie merytorycznego” – potwierdził wiceminister nauki i szkolnictwa Marek Gzik.

Zapowiedział, że zostanie powołany zespół, który oceni celowość przyznanych środków finansowych pod względem potrzeb danej uczelni. Jeśli będzie to zasadne, MNiSW podtrzyma tę formę dofinansowania i rozwoju infrastruktury. „Nie zablokowaliśmy całkowicie tych inwestycji (…), jest to moment weryfikacji. Jeżeli okaże się, że potwierdzą się ich (uczelni – przyp. PAP) potrzeby, to będziemy robili wszystko, żeby dofinansować te działania, które są w projektach” – podkreślił wiceszef resortu nauki.

Według niego pieniądze kierowano do uczelni, które były traktowane w sposób szczególny. Nazwał te uczelnie „pieszczochami”. „Przez ostatnie lata zostało przyznanych 8 mld na inwestycje i trafiały przede wszystkim do uczelni, które są z Wami powiązane w sposób polityczny” – przekonywał minister, zwracając się do posłów PiS.

Zapewnił, że jeśli posłowie PIS będą chcieli, to przedstawi „szczegółową analizę i pokaże w liczbach”, jakie środki finansowe były przeznaczane na ośrodki związane z politykami tej partii.

„Wstrzymaliśmy tę formę wspierania inwestycji na uczelniach, co nie znaczy, że do tego nie wrócimy. Natomiast zarówno ta forma, ale także inwestycje w obiekty związane z kształceniem, to jest 900 milionów, które były przeznaczone – też zostało to wstrzymane” – dodał.

„To jest już kwota dwóch miliardów, które Państwo przewidzieliście i rozdaliście do uczelni, po tym jak już wybory zostały przez was przegrane. Chcemy to zweryfikować.(…) Tak naprawdę wydaliście państwo pieniądze, które mamy w puli na inwestycje, na obiekty związane z kształceniem na uczelniach polskich – (…) do 2027 r. To nigdy nie było praktykowane, bo zawsze to było praktykowane tylko w skali roku. Dlatego wstrzymaliśmy te inwestycje” – podkreślił wiceminister Gzik.

Müller ripostował, że rzeczą naturalną są plany wieloletnie, bo inwestycje mają charakter wieloletni.

Wiceminister Marek Gzik przyznał, że plany przewidują to, iż inwestycje związane szczególnie z infrastrukturą przechodzą na kolejne lata. „Ale nigdy nie było tak, że w jednym roku była rozdana kwota na ponad 900 milionów. 300 mln było rozdawane, bo taka mniej więcej pula była przewidziana w budżecie, no ale tych pieniędzy nie ma” – zaznaczył.(PAP)

Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj