A. MOSKWA: ATOM JEST DLA NAS KONIECZNOŚCIĄ

Każdy wie, że bez atomu nie jesteśmy w stanie być bezpieczni energetycznie. Atom jest dla nas koniecznością i najlepszym wyborem, który zapewni nam suwerenność i bezpieczeństwo – mówiła w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, Anna Moskwa, była minister klimatu i środowiska.

Wraz ze zmianą rządu przyszłość energetyki jądrowej w Polsce stanęła pod znakiem zapytania. Dotyczy to zarówno elektrowni atomowych w tradycyjnym wydaniu, jak i małych reaktorów jądrowych (SMR). [czytaj więcej]

– W ostatnich dniach z uwagą obserwujemy wszystkie wypowiedzi nowego rządu (ale też przedstawicieli administracji w terenie) w zakresie energetyki i na pewno te wypowiedzi nie pozwalają nam czuć się bezpiecznie – zaznaczyła Anna Moskwa.

Niepokój budzi zwłaszcza wspomniana przez wojewodę pomorską możliwość znacznego opóźnienia budowy elektrowni jądrowej poprzez kolejną zmianę jej lokalizacji, choć resort klimatu zapewnia, że inwestycja powstanie tam, gdzie pierwotnie miała być – w gminie Choczewo.

– Każdy wie, że bez atomu nie jesteśmy w stanie być bezpieczni energetycznie. Atom jest dla nas koniecznością i najlepszym wyborem, który zapewni nam suwerenność i bezpieczeństwo – podkreśliła rozmówczyni Radia Maryja.

Obecny gabinet nie ma jeszcze ustalonej strategii energetycznej.

– Myślę, że Polacy zasługują na to, żeby usłyszeć, jaka będzie przyszłość, jakie będzie bezpieczeństwo energetyczne. Wiemy, że zapotrzebowanie na energię rośnie i do 2040 r. urośnie co najmniej dwukrotnie. W tej perspektywie nie ma opcji, żeby funkcjonować bez projektu jądrowego. Zresztą na ten projekt jądrowy zostały wydane konkretne środki, zostały podjęte konkretne decyzje i to nie decyzje, które podejmował rząd, tylko konkretne instytucje: Dyrekcja Ochrony Środowiska, Agencja Atomistyki, wojewoda – zwróciła uwagę Anna Moskwa.

Zanim Polska doczeka się elektrowni atomowych, podstawowym stabilnym źródłem energii pozostaje węgiel kamienny. Tymczasem ze strony wiceminister klimatu padło zapewnienie o aż 90-procentowej redukcji emisji CO2, będącego produktem ubocznym wytwarzania energii z węgla.

– Nie ma tego w polityce energetycznej rządu, która ciągle obowiązuje i nie została zmieniona. Narusza to zasady umowy społecznej i dialogu z górnikami, który został racjonalnie, sensownie podjęty – wskazała była szefowa MKiŚ.

Opozycja apeluje do koalicji rządzącej o powagę w kwestii całej polskiej energetyki.

– Czekamy na poważne odpowiedzi, poważne deklaracje wszystkich partii czy też pana premiera w imieniu wszystkich partii; na takie deklaracje, z których już nie będą się w stanie wycofać – podkreśliła była minister.

Całość rozmowy z Anną Moskwą jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj