KOMISARZ UE DS. HANDLU: WEŹMIEMY POD UWAGĘ WPŁYW IMPORTU ZBOŻA Z UKRAINY NA POSZCZEGÓLNE KRAJE

ukraina.jpeg

Unia Europejska prawdopodobnie będzie brać pod uwagę wpływ ukraińskiego zboża na rynek poszczególnych krajów, podejmując decyzje o jego zablokowaniu – powiedział dziennikowi „Financial Times” unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Brytyjska gazeta informuje w poniedziałek, że Komisja Europejska ma zaoferować dodatkowe zabezpieczenia krajom graniczącym z Ukrainą, gdy od czerwca rozszerzy swój bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp dla ukraińskiego zboża na swój rynek, i wskazuje, że jest to ważne ustępstwo, które nowy rząd Polski uzyskał w Brukseli.

Valdis Dombrovskis powiedział „FT”, że propozycja powinna pojawić się w tym tygodniu i będzie prawdopodobnie zawierać „zabezpieczenia specyficzne dla danego kraju”, które pozwolą Brukseli zablokować import, jeśli rynek danego kraju zostanie zalany. Obecnie oceniany jest wpływ na cały rynek UE, co zmniejsza prawdopodobieństwo podjęcia działań.

„Będziemy analizować, w jaki sposób możemy zapewnić dodatkowe gwarancje Polsce i innym państwom członkowskim, a jednym ze sposobów na to jest wprowadzenie zabezpieczeń dla poszczególnych krajów. Widzimy, że regionalny wpływ handlu lub eksportu ukraińskich produktów rolnych jest bardzo nierównomiernie rozłożony. Odczuwają go przede wszystkim kraje bezpośrednio sąsiadujące, podczas gdy nie powoduje on większych zakłóceń na rynku UE jako całości” – ocenił Valdis Dombrovskis.

źródło: Radio Maryja

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj