Na razie na sali plenarnej nie pojawili się Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik

foto: Kancelaria Premiera

Rozpoczęło się dziś posiedzenie Sejmu. Na razie na sali plenarnej nie pojawili się Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Były za to silne emocje, m.in. podczas cytowania Konstytucji RP i oskarżania o bezprawie.

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, otworzył posiedzenie. Szybko ujawniły się emocje. Na mównicy pojawił się poseł Michał Wójcik z Suwerennej Polski.

– Tu ma być 460 osób, a nie 458 – powiedział Michał Wójcik.

W obradach nie brali udziału Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Marszałek Szymon Hołownia, któremu opozycja zarzuciła płacz nad Konstytucją RP przy jej jednoczesnym łamaniu, zaczął cytować fragmenty ustawy zasadniczej.

– Artykuł 120. Konstytucji RP [brzmi – red]: Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość – przytoczył Szymon Hołownia.

Art. 96. już nie był cytowany przez marszałka, a jego treść jasno wskazuje, że  Sejm składa się z 460 posłów. Z kolei art. 90. brzmi: Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Trybunał orzekł w sprawie prezydenckiego prawa łaski i z jego werdyktu wyłania się obraz, w którym prezydencka prerogatywa nie jest skrępowana tym, czy wyrok sądu był prawomocny.

W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego zapadło orzeczenie, które podważa decyzję marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. I choć orzekła w tej sprawie też Izba Pracy, to zrobiła to, bo chciał tego marszałek. Szymon Hołownia wybrał sąd, który skontrolował podjętą przez niego decyzję. Stanowiska Szymona Hołowni bronił poseł Paweł Zalewski z Polski 2050, wiceminister obrony narodowej.

– Zamiast prawa wprowadziliście bezprawie i dzisiaj, pod pozorem obrony prawa, tego bezprawia bronicie – powiedział Paweł Zalewski.

Orzeczenia sądów wskazały na bezprawne działania Bartłomieja Sienkiewicza,  ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wobec mediów publicznych. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego było próbą zablokowania działań Prokuratura Generalnego, który chce wymienić Prokuratora Krajowego.

– Ostatnie tygodnie to jest atak na fundamenty naszego państwa – podkreślił Michał Wójcik.

Posiedzenie Sejmu potrwa do jutra.

TV Trwam News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj