Wrocław: Rusza nabór projektów w ramach programu Osiedla Kultury i Sztuki

Dziś rusza nabór projektów w ramach programu Osiedla Kultury i Sztuki. Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać indywidualni artyści, rady osiedli, grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wraz z Dolnośląskim Laboratorium Kultury i Wrocławskim Forum Osiedlowym, ogłosił nabór do projektu Osiedla Kultury i Sztuki. To druga edycja projektu, który ma zachęcić lokalnych artystów i mieszkańców do organizacji wydarzeń kulturalnych w ich najbliższym sąsiedztwie. Ponownie można otrzymać 5 tysięcy złotych dofinansowania na działania kulturalne, ale tym razem w puli jest dwukrotnie więcej środków niż w zeszłym roku.

– Chcę podziękować partnerowi społecznemu tego projektu, czyli Wrocławskiemu Forum Osiedlowemu. Można zza biurka urzędniczego wymyślić wiele rzeczy, a one potem niekoniecznie działają. Postawiłem na dialog i współpracę. Zeszłoroczny program został opracowany wspólnie z WFO i poprzednia edycja została przyjęta z entuzjazmem. Wykonaliśmy ewaluację, dlatego kontynuujemy projekt i ogłaszamy nabór już teraz, żeby rady osiedli mogły zacząć planować i od początku wiosny realizować swoje pomysły. Aplikować mogą rady osiedla w duecie z artystami. To jest istotne, żeby już na etapie składania wniosku się porozumieć i uniknąć nieporozumień w trakcie realizacji. Mam nadzieję, że entuzjazm z zeszłego roku zostanie zwielokrotniony. Odwiedziłem kilkanaście takich wydarzeń w zeszłym roku i muszę powiedzieć, że kreatywność wnioskodawców jest niesamowita – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, integracja sąsiedzka, zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe oraz promocja dolnośląskich artystów. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty kultury mające swoją siedzibę na terytorium województwa dolnośląskiego, w szczególności: artyści indywidualni, zespoły i grupy artystyczne, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne.

– Projekt cieszył się ogromnym powodzeniem zarówno wśród dolnośląskich artystów jak i Rad Osiedli. I to rady oraz mieszkańcy dopytywali o kontynuację. Na osiedla, czyli nie do sal koncertowych, w których na co dzień możemy bywać, ale do najmniejszych społeczności lokalnych sprowadziliśmy wspaniałych artystów z całego regionu. Staramy się dodatkowo o środki na projekt z Narodowego Centrum Kultury i jeśli uda się je uzyskać, zwiększymy pulę środków – mówi Izabela Duchnowska z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury.

Organizatorzy konkursu chcą zachęcić mieszkańców do oddolnych działań promujących kulturę Dolnego Śląska we Wrocławiu. Przedsięwzięcie artystyczne musi zostać zrealizowane do 31 października 2024 roku.

– Pilotaż programu wypadł bardzo dobrze. Z programu w 2023 roku skorzystało 17 osiedli, co dało 43 wydarzenia. Były to warsztaty, koncerty czy spektakle, które cieszyły się dużą popularnością – mówi Sławomir Czerwiński, przedstawiciel Wrocławskiego Forum Osiedlowego– Ze względu na te dobre wyniki, w tegorocznym naborze spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania udziałem w projekcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj