W kadencji 2024-2028 rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie ponownie prof. Piotr Ponikowski. Dotychczasowy szef uczelni był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Uczelnia poinformowała w piątek w komunikacie, że dotychczasowy rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski został wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję, przypadającą na lata 2024-2028.
„W czasie pierwszej kadencji elekta Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu awansował w międzynarodowych rankingach, będąc najwyżej notowaną polską uczelnią medyczną. Była to kadencja pełna wyzwań: prof. Ponikowski zarządzał w czasie pandemii, kryzysu na Ukrainie i problemów ekonomicznych” – napisano w komunikacie.
Podkreślono, że w tym czasie z wrocławskiej uczelni popłynął impuls do dyskusji o jakości kształcenia w zawodach medycznych, z powodzeniem zrealizowany został także projekt utworzenia uczelnianej filii wydziału lekarskiego w Wałbrzychu. Ten wniosek jako jeden z nielicznych uzyskał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Jak podano, w ostatniej ewaluacji Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uzyskał ocenę A we wszystkich zgłoszonych do oceny dyscyplinach. Systematycznie rozwijał też bazę kliniczną, uruchamiając w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Centrum Robotyczne i pozyskując blisko pół miliarda złotych na inwestycję w Centrum Pediatrii i Centrum Hematoonkologii Dorosłych.
„Jakimi słowami chciałbym opisać moją uczelnię – mój szpital w perspektywie najbliższych lat? Jako miejsce, które stwarza możliwości rozwoju, inspiruje, jednocześnie działa sprawnie, przyjaźnie i daje nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Ponikowski.
Rektor zapowiedział inwestycje, m.in. powstanie Centrum Dydaktyki Klinicznej przy ul. Borowskiej czy Centrum Egzaminów Medycznych w tak zwanym starym kampusie. Zwrócił także uwagę na konieczność modyfikacji strategii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, by jeszcze lepiej odpowiadała na kluczowe wyzwania systemu ochrony zdrowia.
Prof. Piotr Ponikowski jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, był senatorem i prorektorem ds. nauki swojej uczelni. Stworzył w strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Instytut Chorób Serca, którego jest dyrektorem. W ciągu dwóch lat jednostka stała się jednym z kluczowych ośrodków transplantacji serca w Polsce. To uznany na całym świecie kardiolog, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, od wielu lat jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata.(PAP)
Nauka w Polsce, Roman Skiba