Wzrastają opłaty i prowizje za operacje gotówkowe czy wypłaty z bankomatów

Po raz kolejny wzrastają opłaty i prowizje za operacje gotówkowe czy wypłaty z bankomatów. Zapowiedziały to ostatnio m.in. mBank i BNP Paribas.

Trend rezygnowania z gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych przyspieszył zwłaszcza od pandemii koronawirusa. O sprawie informuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”. [zobacz] 

Ekonomista Sławomir Horbaczewski w rozmowie z Radiem Maryja wskazuje, że wzrost opłat dla klientów jest nieunikniony, ponieważ koszty obsługi gotówki rosną również po stronie banków. Ekspert podkreśla jednak, że w żadnym wypadku nie może to usprawiedliwiać ograniczania dostępu do gotówki.

– Oczywiście z jednej strony można racjonalnie zwiększać koszty, czyli wtedy, gdy jest to uzasadnione, ale z drugiej strony trzema mieć na uwadze, że gotówka jest dla wielu osób wyznacznikiem swobody – możliwości samodzielnego decydowania o tym, co robią i w jaki sposób. Administracyjne ograniczenie gotówki – absolutnie „nie”, z pełną świadomością tego, że wzrastają i będą wzrastały koszty obsługi obrotu gotówkowego – zaznacza Sławomir Horbaczewski.

W ocenie ekonomisty gotówka ma wiele zalet. Wśród nich wymienił większą kontrolę nad wydatkami, a także poczucie bezpieczeństwa.

RIRM/ Radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj