35 LAT ZWIĄZKU HARCERSTWA RZECZYPOSPOLITEJ

35 lat temu powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Organizację powołano 12 lutego 1989 r., aby zjednoczyć wysiłki niezależnych środowisk harcerskich poprzez stworzenie alternatywy wobec działającego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Związku Harcerstwa Polskiego.

Równo 35 lat temu, 12 lutego 1989 r. powołano ZHR, który stanowił alternatywę dla dotychczas działającego w PRL ZHP. Celem Związku jest wychowanie człowieka do świadomej postawy obywatelskiej w poczuciu współodpowiedzialności za losy własnej rodziny, narodu i państwa polskiego.

ZHR wychowuje w duchu chrześcijańskim, a odwołując się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa, kontynuuje zasady programowe, metodyczne i organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939.

Adam Stefan Lewandowski, zastępca dyrektora Biura Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę, że ZHR przenosi ideały niepodległościowe na kolejne pokolenia.

– To, co dzisiaj zawdzięczamy ZHR to to, że oni kontynuują tradycję niepodległościową swojego związku, tzn. przenoszą te ideały na kolejne pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej, co zresztą przyświeca im przez cały okres działalności. Uczestniczą w organizacji różnych przedsięwzięć patriotycznych, w uroczystościach państwowych, dbają o groby weteranów walk o niepodległość Polski, spotykają się z jeszcze żyjącymi weteranami Armii Krajowej, a przede wszystkim Szarych Szeregów (bo do ich ideałów przecież się odwołują), ale także współpracują m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej na polu edukacyjnym, formacyjnym i popularyzującym najnowszą historię Polski – mówił Adam Stefan Lewandowski.

Najważniejszym symbolem organizacji jest krzyż z hasłem „Czuwaj” oraz lilijka z biało-czerwoną wstęgą.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj