PROF. K. SZCZUCKI W RADIU MARYJA: RZĄDZĄCY NIE SZANUJĄ KONSTYTUCJI, RESPEKTUJĄ TYLKO WOLĘ DONALDA TUSKA I TO MA BYĆ PRAWO W DZISIEJSZEJ POLSCE

Wśród rządzących panuje przekonanie, że mają monopol na interpretowanie Konstytucji RP, nawet jeżeli interpretują ją niezgodnie z jej literą. Oni nie szanują Konstytucji, respektują tylko wolę Donalda Tuska i to ma być prawo w dzisiejszej Polsce – mówił prof. Krzysztof Szczucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister edukacji i nauki, były prezes Centrum Legislacji Rządu, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W najbliższych dniach koalicja rządząca przedstawi szczegóły uchwały Sejmu ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

– Jest to kolejna odsłona systemowego i regularnego łamania prawa, podstawowych zasad ustrojowych przez Donalda Tuska i jego rząd. Rozpoczęli od mediów po to, aby ograniczyć Polakom dostęp do informacji o tym, co robią. Następnie prokuratura po to, żeby nie można było ścigać ich przestępstw, a po drodze sprawa mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obecnie demontaż Trybunału Konstytucyjnego po to, żeby Trybunał nie mógł badać zgodności z Konstytucją RP ustaw i działań, które podejmuje rząd Donalda Tuska – podkreślił prof. Krzysztof Szczucki.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż zmiany w mediach, dokonywane na podstawie Kodeksu spółek handlowych, są niezgodne z Konstytucją.

– Trybunał Konstytucyjny to jedna z ostatnich instytucji niezależnych w Polsce, która przeszkadza Tuskowi w domknięciu jego systemu i monowładzy, czyli totalnego wpływu na państwo. Dlatego wszystko wskazuje na to, że będzie chciał przeprowadzić atak na Trybunał Konstytucyjny – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Działanie w tej kwestii na podstawie uchwał jest bezprawiem – dodał.

– Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są wybierani na podstawie Konstytucji RP. Najpierw wybiera ich Sejm, później muszą złożyć ślubowanie przed prezydentem RP i dopiero wówczas stają się sędziami. Sędziowie TK mają dziewięcioletnią kadencję, podczas której nie można ich odwołać poza nadzwyczajnymi sytuacjami, jak chociażby śmierć, która powoduje, że zwalnia się stanowisko sędziowskie. Nie ma podstawy, która dawałaby Sejmowi możliwość przyjęcia uchwały odwołującej kogokolwiek z Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczył były prezes Centrum Legislacji Rządu.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że cały skład Trybunału Konstytucyjnego jest wybrany legalnie, a obecnie urzęduje 15 sędziów, którzy mają prawo i obowiązek dokończyć swoje kadencje.

– Obecni rządzący jasno pokazują, jak postrzegają Konstytucję i prawo, bo kiedy mówią o praworządności – to działają bezprawnie, kiedy mówią o poszanowaniu Konstytucji – to ją regularnie łamią. Wśród rządzących panuje przekonanie, że mają monopol na interpretowanie Konstytucji RP, nawet jeżeli interpretują ją niezgodnie z jej literą. Oni nie szanują Konstytucji, respektują tylko wolę Donalda Tuska i to ma być prawo w dzisiejszej Polsce – mówił prof. Krzysztof Szczucki.

Minister sprawiedliwości szuka podstawy prawnej do wprowadzenia zmian w Trybunale Konstytucyjnym i często podejmując decyzje kieruje się różnego rodzaju opiniami.

– Cała sprawa Prokuratury Krajowej oparta jest na różnego rodzaju opiniach, dlatego nielegalnie próbuje się zmienić Prokuratora Krajowego, choć nie ma przepisów, które pozwalałby na usunięcie z urzędu Prokuratora Krajowego bez zgody prezydenta RP. Wymyślono więc sobie opinie prawne, wedle których rzekomo obecnie urzędujący Prokurator Krajowy nigdy nie został poprawnie powołany. Są niestety prawnicy, którzy na życzenie obecnego rządu napiszą wszystko, co zresztą później wynagradza się im różnymi benefitami, np. radami nadzorczymi, które notabene miały być odpolitycznione. To pokazuje hipokryzję obecnych rządzących. Mówili, że w ciałach takich jak rady nadzorcze i zarządy nie będą zasiadali działacze partyjni, po czym powołują wielu działaczy partyjnych do różnych spółek i innych instytucji, a potem mówią, że przyjmą projekt ustawy, który zabroni powoływania działaczy partyjnych do zarządów i rad nadzorczych – akcentował poseł PiS.

Próbuje się nas oszukiwać na co dzień, ale jestem przekonany, że Polacy nie dadzą się oszukać. Pokazuje to wielka mobilizacja na manifestacjach i marszach wolnych Polaków. Ludzie mają dosyć oszustw Donalda Tuska i jego rządów – zakończył gość Radia Maryja.

 

 

radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj