Kaczyński: wypowiedź Tuska w sprawie reparacji „godzi w elementarne interesy Polski”.

Donald Tusk podczas spotkania w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem stwierdził, że „w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu”. Prezes Jarosław Kaczyński odnosząc się do tych słów powiedział, że wypowiedź premiera w sprawie reparacji „godzi w elementarne interesy Polski”.

Na konferencji prezes PiS podkreślił, że jest to skrajnie szkodliwe, haniebne i godzi w nasze interesy dotyczące reparacji, ale także status naszego państwa.

Zwrócił uwagę, że do niedawna Niemcy płaciły reparacje m.in. Francji za szkody z I wojny światowej oraz Izraelowi, a także podejmują rozmowy o płatności niektórym krajom afrykańskim.

– (Niemcy) wobec Polaków przyjmują postawę, którą nie można określić inaczej niż jako postawę rasistowską – i to skrajnie rasistowską. Tutaj widać, że w relacji z Polakami Niemcy się nie zmieniły, a Donald Tusk się w to wpisuje. Jest to skrajnie szkodliwe i haniebne, a jednocześnie, z punktu widzenia polskiego Kodeksu karnego jest to przestępstwo z art. 127, które premier Donald Tusk popełnia od dłuższego czasu. Chodzi o zmienianie ustroju państwa przemocą i kolejne, bo chodzi o wyrządzenie szkód w relacjach z innymi państwami – mówił Jarosław Kaczyński.

 

Obecny na konferencji poseł PiS i były wiceszef MSZ, Arkadiusz Mularczyk, powiedział, że stwierdzenie, iż sprawa reparacji jest zamknięta, to oczywista nieprawda. Przypomniał, że eksperci wyliczyli szkody, jakie wyrządziły Polsce Niemcy podczas II wojny światowej, na ponad 6 bilionów złotych.

Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę na uchwałę Sejmu z 2022 r., popartą także przez PO, w której wezwano Niemcy do przyjęcia odpowiedzialności finansowej, politycznej i prawnej za skutki II wojny światowej.

Poseł PiS zastrzegł, że kwestie zawarte zarówno w nocie dyplomatycznej, jak i raporcie powinny być przedmiotem polsko-niemieckich negocjacji, które powinny zakończyć się traktatem regulującym zasady wypłaty Polsce odszkodowań.

RIRM/ Radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj