Ekspertki: badanie 480-letniej księgi Mikołaja Kopernika to była przygoda i naukowe przeżycie niepozbawione emocji

Konserwatorki z Torunia zbadały 480-letnią księgę Mikołaja Kopernika znajdującą się na Filipinach.

„Trudno zachować profesjonalny dystans w obliczu dzieła tak wybitnego astronoma” – przyznają.

W rozmowie z serwisem Nauka w Polsce zaznaczają, że było to dla nich:

„naukowe przeżycie wzbogacające wiedzę oraz wzmacniające umiejętność dostosowania się do pracy w różnych szerokościach geograficznych”.

Badanie księgi odbyło się we współpracy z Uniwersytetem Świętego Tomasza w Manili dzięki zaangażowaniu polskich dyplomatów.

Nauka w Polsce: Zbadały Panie 480-letnią księgę Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus Orbium Coelestium”, przechowywaną w bibliotece Uniwersytetu św. Tomasza na Filipinach. Jak to jest badać tak stare dzieło, o takim znaczeniu historycznym?

Dr Jolanta Czuczko z Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (KKRPS WSzP UMK): Było to ciekawe doświadczenie zobaczyć dzieło stworzone przez polskiego astronoma, wydrukowane w europejskiej oficynie wydawniczej, które zawędrowało aż na Archipelag Filipiński. To, co wyróżnia ten zabytek, to jego intrygująca historia i sposób jego wykorzystywania. Książka trafiła na wyspy wraz z Hiszpanem Hernandem del los Rios Coronelem. Hiszpanie byli ówcześnie potęgą morską, a w rozważaniach Kopernika znajdują się tabele, które wykorzystywano w procesie nawigacji. Odkrywanie nowych informacji, krok po kroku, wspólnie z właścicielami, było przygodą. My, konserwatorzy zabytków, często poznajemy życie zarówno zwykłych, jak i wybitnych ludzi, za pośrednictwem przedmiotów, którymi się posługiwali.

Nauka w Polsce: O czym panie myślały, dotykając ten egzemplarz?

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99230%2Cekspertki-badanie-480-letniej-ksiegi-mikolaja-kopernika-byla-przygoda-i

Źródło informacji: Nauka w Polsce

 

Źródło informacji: Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj