Zapewne wielu mogłoby być dyrektorami Muzeum Wojska Polskiego, ale nie ten wskazany przez ministra obrony narodowej, który jest właściwie skamieliną nie tylko epoki stanu wojennego, ale także okresu stalinowskiego, i który do ostatnich dni opowiadał się za tym wszystkim, co jest reliktem stalinowskim. Jak więc można zderzyć wartości, którym ma służyć Muzeum Wojska Polskiego, z tym, co reprezentuje sobą gen. Pacek? – mówił prof. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
W ubiegłym tygodniu gen. Bogusław Pacek – dawny funkcjonariusz wojskowej bezpieki – objął stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. W odpowiedzi na tę decyzję prof. Wiesław Jan Wysocki oraz prof. Sławomir Cenckiewicz zrezygnowali z zasiadania w Radzie Muzeum Wojska Polskiego.
– Muzeum Wojska Polskiego to jedno z najważniejszych ośrodków, które kształtuje świadomość. Dla całego społeczeństwa i dla Wojska Polskiego jest świadectwem zaangażowania – przez ponad dziesięć wieków – w działalność wolnościową i służącą sprawie Polski. Szerzej mówiąc – służbie Bogu i Ojczyźnie. Dziedzictwo historii Wojska Polskiego zobowiązuje dzisiaj także i nas – podkreślił prof. Wiesław Jan Wysocki.
Historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odnosząc się do decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej ws. Muzeum Wojska Polskiego, stwierdził, że są pewne granice, których przekraczać nie można.
– Zapewne wielu mogłoby być dyrektorami Muzeum Wojska Polskiego, ale nie ten wskazany przez ministra obrony narodowej, który jest właściwie skamieliną nie tylko epoki stanu wojennego, ale także okresu stalinowskiego, i który do ostatnich dni opowiadał się za tym wszystkim, co jest reliktem stalinowskim. Jak więc można zderzyć wartości, którym ma służyć Muzeum Wojska Polskiego, z tym, co reprezentuje sobą gen. Pacek? – pytał profesor.
Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że cała linia Wojska Polskiego i państwowości polskiej jest właściwie jednorodna i wiąże każde pokolenie służbą, która zwykle była służbą szlachetną.
– Natomiast decyzja o objęciu przez gen. Bogusława Packa stanowiska dyrektora Wojska Polskiego niewątpliwie tę szlachetność kwestionuje. Niezależnie od jego biografii wojskowej – to warto podkreślić – w ostatnim czasie generał Pacek zaprezentował książkę, w której gloryfikował główne postaci stanu wojennego. Czyli jakby nic nie zrozumiał i gotów jest poświadczać, że jest on człowiekiem formacji rosyjskiej i kremlowskiej – mówił prof. Wiesław Jan Wysocki.
Ja nie mam żadnego zaufania do gen. Bogusława Packa i nie powinien mieć nikt, kto sprawuje władze, włącznie z ministrem obrony – zakończył historyk.
Całość rozmowy z prof. Wiesławem Janem Wysockim dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl