Prof. Grażyna Ancyparowicz: w naszym interesie narodowym jest utrzymanie własnej waluty

Prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego i były członek Rady Polityki Pieniężnej, w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam powiedziała, że w naszym interesie narodowym jest utrzymanie własnej waluty. „Własna waluta amortyzuje wszystkie wstrząsy, bo idzie w górę albo w dół w zależności od tego, jaka jest sytuacja” – dodała.

W debacie publicznej wciąż wracają postulaty przystąpienia Polski do strefy euro. Prawdopodobieństwo takiej decyzji wzrosło po dojściu do władzy euroentuzjastycznej koalicji pod wodzą Donalda Tuska.

Tymczasem wielu ekonomistów przekonuje, że odejście od złotówki na rzecz wspólnej waluty byłoby niekorzystne. Takiego zdania jest m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz. Oceniła ona na antenie TV Trwam, że własna waluta spełnia funkcję stabilizacyjną.

– Własna waluta amortyzuje wszystkie wstrząsy, bo idzie w górę albo w dół w zależności od tego, jaka jest sytuacja. Jeżeli mamy mocną walutę, to działa ona antyinflacyjnie, gdy jest na przykład wysoka presja inflacyjna i słaby wzrost gospodarczy. Rząd może podejmować wtedy różne programy, które mogą działać na przykład prokonsumpcyjnie, dlatego że nie grozi nam wybuch inflacji. Jeżeli natomiast jest sytuacja odwrotna, to wtedy nasza waluta słabnie i naszym eksporterom łatwiej jest sprzedawać swoje towary za granicą. Są one bardziej konkurencyjne – tłumaczyła prof. Grażyna Ancyparowicz.

Gość TV Trwam zauważyła również, że własna waluta to warunek, abyśmy szybko rozwijali się i doganiali bogatsze kraje. Jeśli to się uda – jak stwierdziła –  posiadanie euro prawdopodobnie będzie w naszym interesie.

Waluta euro jest prawnym środkiem płatniczym w dwudziestu z dwudziestu siedmiu państw Unii Europejskiej.

RIRM/ radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj