PROF. G. UŚCIŃSKA: SYSTEMY EMERYTALNE W OGÓLE NIE POWINNY BYĆ PODDAWANE DZIAŁANIOM BEZPOŚREDNIO POLITYCZNYM. SYSTEMY EMERYTALNE WYMAGAJĄ PRZEDE WSZYSTKIM STABILIZACJI W PERSPEKTYWIE DALEKOSIĘŻNEJ

Systemy emerytalne w ogóle nie powinny być poddawane działaniom bezpośrednio politycznym. Systemy emerytalne wymagają przede wszystkim stabilizacji w perspektywie dalekosiężnej. Reakcja powinna być na takie zagrożenia jak inflacja, kryzysy (…). Systemy emerytalne naprawdę powinny być w bardzo dużym stopniu oparte na obiektywnych działaniach i jak najmniej skazane na politykę – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2016-2024, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Była prezes ZUS zaznaczyła, że cały czas aktualna jest kwestia wszelkich działań, które doprowadziłyby do likwidacji luki płacowej. Dodała również, że coraz więcej badań ilościowych i jakościowych wskazuje, iż kobiety zajmujące się domem wykonują nawet 25 różnych zawodów.

– Obciążenie pracą w domu jest szczególnie duże, zwłaszcza wśród kobiet, które wychowują dzieci do lat sześciu. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest aktywizacja zawodowa kobiet, które wchodzą ponownie na rynek pracy. Na przykład w wieku dojrzałym trzeba pokonać naprawdę wiele zachęt dla pracodawców, żeby chcieli sięgnąć po ogromny potencjał niewykorzystany w pełni na rynku pracy. Chodzi o kwestie zatrudnienia i możliwość godzenia z innymi obowiązkami rodzinnymi – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

Gość Radia Maryja odniosła się również do emerytur czerwcowych. Jak zauważyła, Trybunał Konstytucyjny wcale nie orzekł, że sposób obliczenia wysokości świadczeń był wcześniej niezgodny z konstytucją. Dodała, że niezgodne z konstytucją było przyznanie prawa do wstecznego przeliczenia świadczenia wyłącznie dla jednego rocznika, czyli osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2021 roku.

– Wsteczne przeliczenie dla tego rocznika wynikało wyłącznie z faktu, że ustawodawca po prostu spóźnił się z uchwaleniem ustawy. Proces legislacyjny ulegał przedłużeniu i w związku z tym powstaje teraz pytanie, co zrobić w przyszłości w kwestiach dotyczących świadczeń przyznawanych w czerwcu w latach 2009-2019? (…) To jest kwestia podjęcia decyzji kierunkowej. Przyszłość jest już uregulowana. Wszystkie emerytury muszą być ustalane według tych samych zasad, zarówno czy przechodzimy na nią w czerwcu, czy w lipcu – podkreśliła.

Prof. Gertruda Uścińska powiedziała również, że system emerytalny nie powinien być poddawany wpływom politycznym.

– Systemy emerytalne w ogóle nie powinny być poddawane działaniom bezpośrednio politycznym. Systemy emerytalne wymagają przede wszystkim stabilizacji w perspektywie dalekosiężnej. Reakcja powinna być na takie zagrożenia jak inflacja, kryzysy (…). Systemy emerytalne naprawdę powinny być w bardzo dużym stopniu oparte na obiektywnych działaniach i jak najmniej skazane na politykę – wskazała była prezes ZUS.

 

radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj