RZĄD CHCE ZMIAN W KRS. PROF. G. GRABOWSKA: GDYBYŚMY MÓWILI, ŻE WYBÓR PRZEZ SEJM TO UPOLITYCZNIENIE, CO W TAKIM RAZIE Z TK? CZY OD ZAWSZE JEST UPOLITYCZNIONY?

sady_10.png

Na antenie TV Trwam prof. Genowefa Grabowska odrzuciła zarzut, że wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm można uznać za upolityczniony. Propozycji obecnego rządu, by to sędziowie wybierali sędziów, wytknęła brak kontroli społecznej.

W projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa znalazły się zapisy wskazujące, że wyboru sędziów, którzy będą opiniowali powołania sędziowskie, dokonają sami sędziowie. Udział w tej procedurze sędziów powołanych w ostatnich latach przez prezydenta miałby zostać ograniczony. Prof. Genowefa Grabowska mówi, że to dyskryminacja, na którą nie może zgodzić się prezydent.

– Nie może zaakceptować nierównego traktowania sędziów powołanych w tym okresie, a sędziów powołanych później – zaznaczyła prof. Genowefa Grabowska, Uniwersytet Śląski.

W programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam prof. Genowefa Grabowska powiedziała, że wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm to demokratyzacja.

– Konstytucja mówi wyraźnie, że w skład rady wchodzi piętnastu sędziów, reprezentujących różne sądy. Natomiast o tym, kto ich wybiera ma decydować ustawa, więc skoro ustawa z 2017 roku powierzyła ten wybór parlamentowi, to chyba nie mogła znaleźć ciała bardziej reprezentacyjnego, by tego wyboru dokonano. Gdybyśmy mówili, że wybór przez Sejm to upolitycznienie, to w takim razie od lat sędziów do Trybunału Konstytucyjnego wybiera Sejm, co znaczy, że też od zawsze Trybunał jest upolityczniony, bo w ten sam sposób się wybiera piętnastu sędziów jako członków TK? To rozumowanie prowadzi donikąd, to było rozumowanie zastępcze, by pokazać, że sędziowie bronią status quo, bronią tego, co było przed rokiem 2017; i mówią, że to my będziemy decydowali, kogo desygnujemy – wyjaśniła profesor.

Wskazała również, że po zmianie, jaką zaproponował rząd, środowisko sędziowskie zostanie bez kontroli zewnętrznej i społecznej. W jej ocenie systemowi, jaki obowiązuje teraz, gdzie sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybiera Sejm, nie można zarzucić niezgodności z konstytucją.

TV Trwam News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj