AGENCJA RATINGOWA FITCH OBNIŻYŁA PROGNOZĘ DYNAMIKI PKB POLSKI

kasa normalny jagieło.jpg

Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski z wcześniejszych 2,5 procent, do 2,2 procent, a na przyszły rok podtrzymała 3,2 procent. W raporcie napisano, że agencja oczekuje poprawy konsumpcji prywatnej w bieżącym i przyszłym roku, którą będą wspierać m.in. podwyżka płacy minimalnej, transfery socjalne i spadająca inflacja.

Agencja prognozuje też, że polityka fiskalna pozostanie relatywnie rozluźniona i dodaje, że jednocześnie słaby wzrost PKB w Niemczech będzie ciążył polskiej gospodarce.

Ekonomista, dr Artur Bartoszewicz, mówił, iż obniżenie perspektywy wzrostowej świadczy o tym, że bieżący rok jest mało rozwojowy.

– Widać wyraźnie, że tak jest, dlatego iż pomimo zapowiedzi uruchamiania funduszy unijnych to nie następuje i nie nastąpi, a jeżeli nastąpi to w bardzo wąskim zakresie. Agencja podkreśla, że następny rok może być bardziej perspektywiczny, ale będziemy mieli tego typu oceny ze strony agencji ratingowych, to może okazać się, iż w ogóle sytuacja gospodarcza i finansów publicznych w Polsce zacznie być prezentowana niekorzystnie. To jest bardzo zła informacja szczególnie dla ministra finansów i dla rządu, bo pokazuje, że bez silnych działań wobec gospodarki, uruchomienia mechanizmów wzrostowych, niestety, możemy mieć do czynienia z bardzo złymi informacjami wobec polskiej gospodarki – wyjaśnił dr Artur Bartoszewicz.

Fitch Ratings obniżył też prognozę inflacji w 2025 roku z 4 proc. do 3 proc., przy czym założono, że rząd utrzyma mrożenie cen energii.

Agencja przewiduje obniżkę stóp procentowych przez RPP w ostatnim kwartale b.r. o 25 punktów bazowych i o kolejne 100 w przyszłym roku.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj