KS. ABP T. WOJDA: OBSERWOWANE W POLSCE SIŁOWE WPROWADZANIE ROZWIĄZAŃ NIE UŁATWIA SYTUACJI I BURZY SPOKÓJ SPOŁECZNY

fot: youtube

Demokracja odznacza się tym, że rządy się zmieniają. Każda władza wprowadza swoje zwyczaje. Życzyłbym sobie, aby dokonujące się w Polsce przemiany były wprowadzane spokojnie. Każdy rząd ma prawo wprowadzać zmiany, jakich oczekują wyborcy. (…) Siłowe wprowadzanie rozwiązań nie ułatwia sytuacji i burzy spokój społeczny. Mam nadzieję, że sytuacja będzie się uspokajać – powiedział ks. abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek, podczas drugiego dnia obrad 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda, został wybrany na przewodniczącego KEP. Swoją posługę będzie pełnił przez pięć lat. [czytaj więcej]

Na antenie Radia Maryja metropolita gdański został zapytany o najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Kościołem w Polsce. W tym kontekście ks. abp Tadeusz Wojda zwrócił uwagę na takie kwestie, jak „problemy z katechezą w szkołach, problemy społeczne czy wyzwania związane z problemem wprowadzenia większej synodalności w Kościele, większej współpracy ze świeckimi”.

– Jest szereg problemów. Wszystko będzie trzeba poukładać i zacząć nad tym pracować, abyśmy wspólnie ze wszystkimi biskupami pochylali się nad wyzwaniami. Im więcej jest zaangażowanych, tym łatwiej pewne sprawy przedyskutować i wprowadzić – wskazał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Sporo emocji wzbudza także to, co dzieje się w przestrzeni politycznej. Metropolita gdański odniósł się do kwestii zachodzących w Polsce przemian.

– Demokracja odznacza się tym, że rządy się zmieniają. Każda władza wprowadza swoje zwyczaje. Życzyłbym sobie, aby dokonujące się w Polsce przemiany były wprowadzane spokojnie. Każdy rząd ma prawo wprowadzać zmiany, jakich oczekują wyborcy. (…) Siłowe wprowadzanie rozwiązań nie ułatwia sytuacji i burzy spokój społeczny. Mam nadzieję, że sytuacja będzie się uspokajać – powiedział.

W kontekście ks. abp. Tadeusza Wojdy pojawiają się głosy, że jest to osoba, która woli zachować dystans i nie będzie chciała wprowadzać wielkich zmian. Przewodniczący KEP odpowiedział, że „stara się robić to, co w swoim sumieniu uważa za słuszne”.

– Jeśli będzie trzeba wprowadzać pewne zmiany – a będzie trzeba, bo widzę, że są one potrzebne – to będę to robił. (…) Często powracam do tekstu Ewangelii, który jest naszym fundamentem i wskazuje nam drogę działania. Podobają mi się słowa papieża Franciszka: „Jesteśmy misją w świecie”. Trzeba się zastanawiać nad tym. Mamy pełnić pewne zadania, które wynikają z naszej wiary i chrześcijańskiego bycia. Zadanie zaczyna się różnicować od pozycji, jaką zajmujemy. Każdy z nas ma swoją odpowiedzialność w społeczeństwie i stara się dawać jak najwięcej dobra do społeczeństwa, żeby je budować na wartościach – zaznaczył metropolita gdański.

 

radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj