PARA PREZYDENCKA PRZEBYWA Z WIZYTĄ W SŁOWENII

para prezydencka.jpg

Trwa wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Słowenii. Pobyt w tym kraju prezydent Andrzej Duda rozpoczął od rozmów ze swoją słoweńską odpowiednik, Nataszą Pirc Musar.

Tematami spotkania przywódców Polski i Słowenii były m.in. współpraca w ramach NATO, wsparcie dla Ukrainy i państw Bałkanów Zachodnich.

Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji ze słoweńską prezydent przedstawił swoją propozycję zwiększenia nakładów na zbrojenia do 3 proc. PKB.

– Po prezydencie Joe Bidenie, Natasza Pric Musar jest pierwszym prezydentem, z którym się przyjaźnię i rozwijam ten temat. Nie jest on łatwy, bo wiadomo, że są to wydatki, które musimy planować, ale wychodzę z założenia, iż trzeba dzisiaj jasno stawiać sprawę, mówić o tym. Taki był poziom wydatków państw NATO w trakcie zimnej wojny, kiedy Rosja realizowała swoją politykę imperialną, kiedy groziła Zachodowi ewentualnym konfliktem zbrojnym. Dzisiaj Rosja również grozi i Zachód powinien na to odpowiedzieć rozsądną, spokojną, konsekwentną polityką, która będzie budowała odporność Zachodu i będzie budowała odstraszanie, tak aby do wojny nigdy nie doszło, by się nas nie opłacało zaatakować – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent RP powiedział też, że Polska wspiera państwa Bałkanów Zachodnich w ich drodze do Unii Europejskiej i zapewnił, iż nasz kraj w tej sprawie stoi ramię w ramię ze Słowenią.

Prezydent RP rozmawiał w środę jeszcze z premierem Słowenii i szefową słoweńskiej dyplomacji, a także z przewodniczącymi obu izb tamtejszego parlamentu.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj