W STREFIE GAZY KOLEJNE OFIARY. STANY ZJEDNOCZONE INTERWENIUJĄ

Każdy dzień wojny w Strefie Gazy przynosi ofiary śmiertelne i ciężko rannych. Stany Zjednoczone po raz kolejny upominają Izrael przed inwazją lądową w Rafah.

W mieście Rafah po kolejnym ataku rakietowym zginęło siedem osób.

– Stało się to około 2:00 lub 1:50. Zaskoczył nas dźwięk uderzających dwóch rakiet, po czym wszystko zaczęło spadać – mówił mieszaniec miasta.

Śmiertelne ofiary wojny na Bliskim Wschodzie przyniósł atak na miasto Dajr al-Balah. Zginęło co najmniej 18 cywilów. O natychmiastowe zawieszenie broni, by do Gazy mogła dotrzeć pomoc humanitarna, apeluje sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterres. Mówi, że konwoje z pomocą przejeżdżają przez przejście graniczne, ale dostawy znacznie się wydłużają.

– Palestyńczycy w Gazie desperacko potrzebują tego, co zostało obiecane – powodzi pomocy, nie strużek, ani kropli. Poczyniono pewne postępy, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia – wskazał Antonio Guterres.

Izrael zarządził ewakuację szpitala w Chan Junis. Jednocześnie walki trwają też w okolicach szpitala al-Shifa. To jedna z niewielu placówek opieki zdrowotnej w północnej Gazie, która częściowo funkcjonuje i – podobnie jak inne – zapewnia zakwaterowanie dla cywilów wysiedlonych w wyniku wojny.

– Ta operacja jeszcze się nie skończyła. W tej chwili terroryści Hamasu i Islamskiego Dżihadu barykadują się na oddziałach szpitala Shifa. Hamas niszczy ten szpital, strzela z izby przyjęć i oddziału położniczego oraz rzuca ładunki wybuchowe – wyjaśnił kadm. Daniel Hagari, rzecznik izraelskiego wojska.

Zdaniem Izraela organizacje terrorystyczne wykorzystują szpitale jako centra operacyjne, z których prowadzą walkę, czemu zaprzecza Hamas. Przed wprowadzeniem wojsk do miasta Rafah, które stało się dla Palestyńczyków jedynym schronieniem, przestrzegają Stany Zjednoczone.

– Jakakolwiek większa operacja wojskowa w Rafah byłaby ogromnym błędem. Przestudiowałam mapy. Ci ludzie nie mają dokąd pójść. Patrzymy na około półtora miliona ludzi w Rafah. Większość znalazła się tam, ponieważ im kazano – podkreśliła Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom oświadczył też, że przedstawi Izraelowi alternatywne rozwiązania wyeliminowania palestyńskiej grupy bojowników Hamas w Gazie bez ofensywy lądowej w Rafah.

TV Trwam News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj