DO SEJMU TRAFI PROJEKT USTAWY PIS O OCHRONIE LUDNOŚCI ORAZ STANIE KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Prawo i Sprawiedliwość składa w Sejmie projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej. Zgodnie z przepisami, szefem obrony cywilnej byłby szef MSWiA.

Projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej autorstwa PiS przewiduje, że system ochrony ludności oparty byłby na aktywności Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Każda gmina zostałaby wyposażona w ambulans obsługiwany przez druhów z OSP, którzy przeszliby kurs ratownictwa medycznego.

Projekt przewiduje nowe stany pogotowia i zagrożenia. Ustanawia on też Fundusz Ochrony Ludności, do którego trafiałoby rocznie 0,1 proc. PKB. Środki byłyby przeznaczane na zapomogi w przypadku powodzi oraz na budowę i modernizację schronów.

Szef klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak, zaznaczył na konferencji, że projekt przygotowano już w 2022 roku.

– Ten projekt stanowi wypełnienie zobowiązania dotyczącego ustanowienia systemu ochrony ludności i obrony cywilnej. To jest projekt przygotowany w 2022 r., przyjęty przez Komitet do Spraw Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych, potem konsultowany ze środowiskami przede wszystkim samorządów terytorialnych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaakceptowała ten projekt w kwietniu 2023 r., później odbyła się komisja prawnicza. Projekt był gotowy, został na biurku obecnego ministra spraw wewnętrznych i administracji – mówił Mariusz Błaszczak.

Projekt powstał w oparciu o doświadczenia m.in. z okresu pandemii, katastrofy na Odrze i wojny na Ukrainie. Posłowie PiS zaapelowali do marszałka Sejmu o jego sprawne procedowanie.

RIRM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj