Sędziowie krytykują zaproponowane przez rząd Donalda Tuska zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa

Sędziowie krytykują zaproponowane przez koalicję rządową, kierowaną przez Donalda Tuska, zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS.  

Projekt zakłada, że 15 sędziów-członków Rady mają wybierać sędziowie, a nie – jak obecnie – Sejm. Po wyborze obecni sędziowie-członkowie KRS mają stracić mandat. Zmianę zasad wyboru krytykuje część środowiska prawniczego i politycy opozycji.

Podczas wysłuchania, zastrzeżenia przedstawił sędzia Zygmunt Drożdżejko, były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Zauważył, że projektowaną ustawę należy ocenić negatywnie.

– Jest ona sprzeczna zarówno z Konstytucją RP, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, a także Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ponadto sama ustawa jest niecelowa. Nie rozwiązuje ona żadnych problemów występujących w wymiarze sprawiedliwości i będzie źródłem chaosu. Na obecnym etapie jedynym, trwałym sposobem na rozwiązanie sporu politycznego wokół Krajowej Rady Sądownictwa jest szerokie porozumienie, które doprowadzi do zmian w Konstytucji i na nowo zostanie przedefiniowany sposób doboru kadry na stanowiska sędziowskie oraz ich awanse – powiedział sędzia Zygmunt Drożdżejko.

Sposób wyboru członków KRS oraz jej organizacji krytykowała też sędzia Hanna Kaflak-Januszko.

– Zasadniczym problemem projektu jest tworzenie organu o zawyżonym spektrum do części sędziów jako legitymowanych wyborczo i niejasnym zakresie wpływu uzupełniającej go rady. Proszę zauważyć, jakie są zarzuty do wyłaniania chociażby przedstawicieli Krajowej Rady Radców Prawnych, gdzie również mają problemy z organizacją demokratyczną tego przedstawicielstwa. W ten sposób następuje kreacja wzmożonego udziału społeczeństwa w monitorowaniu wymiaru sprawiedliwości. Wobec jednak pojawiającej się w przestrzeni publicznej określenia tego słowa „oligarchizacja”, wydaje mi się być ono adekwatnym przypuszczeniem co do skutków tego projektu – zaznaczyła Hanna Kaflak-Januszko.  

Mocny sprzeciw wielu środowisk budzi także blokowanie możliwości kandydowania części sędziom. Stanowisko w sprawie zmian zaproponowanych przez resort Adama Bodnara przedstawiła również Krajowa Rada Sądownictwa.

Zdaniem Rady projekt doprowadzi wręcz do „praktycznej likwidacji sądownictwa”. Regulacje negatywnie oceniła też Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

RIRM/ radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj