ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

dziecko.jpg

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy nt. autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie.

Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.

Magdalena Jurkowska, dyrektor Centrum Rehabilitacji w Trąbkach Wielkich na Pomorzu, wskazała na trzy sfery autyzmu.

– Pierwsza sfera to komunikacja, druga – interakcja społeczna, trzecia dotyczy zachowań stereotypowych, rutynowych i niepożądanych. Jeżeli chodzi o pierwszy element, najczęściej mamy do czynienia z problemem w komunikowaniu się, tzn. nieużywaniu mowy jako narzędzia do komunikacji. W drugiej sferze pierwszym symptomem jest unikanie kontaktu wzrokowego. Dziecko w okresie 18-24 miesiąca życia unika właśnie kontaktu wzrokowego, nie wchodzi w role społeczne. Trzecia sfera to przywiązanie do rutyny, jednostajności, niezmienności otoczenia – wyjaśniła dyrektor Centrum Rehabilitacji.

W kwietniu – miesiącu poświęconemu autyzmowi – organizowane są kampanie, niebieskie marsze, a także wydarzenia integrujące osoby zdrowe i autystyczne. Akcje te mają pokazać wyjątkowość osób ze spektrum autyzmu.

RIRM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj