Wrocławska Kolej Miejska w 71 dni?

wdolnymslasku.com

W ciągu 71 dni urzędowania jako prezydent wprowadzę honorowanie Urbancard w pociągach regionalnych przewoźników. W tym samym czasie zakończymy też formalności z uruchomieniem pierwszej linii Wrocławskiej Kolei Miejskiej w relacji Wrocław Leśnica – Wrocław Psie Pole – zadeklarował w obecności prezesa Kolei Dolnośląskich Jerzy Andrzej Michalak, kandydat na prezydenta Wrocławia. Ale to nie koniec kolejowych planów Bezpartyjnych Samorządowców; przedstawiciele tego stowarzyszenia zadeklarowali, że będą dążyć do powstania tunelu pomiędzy Wrocławiem Świebodzkim a Wrocławiem Głównym oraz wybudują Bike Tower przed Dworcem Głównym!

Konferencja prasowa odbyła się przed dworcem Wrocław Główny. Przedstawiciele stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy, którzy od ponad pięciu lat tworzą najlepszą kolej regionalną w Polsce, przedstawili dalsze plany związane z rozwojem zarówno Wrocławskiego Węzła Kolejowego, jak i sieci kolejowej całego Dolnego Śląska.

71 dni Urbancard i formalności dla Wrocławskiej Kolei Miejskiej

Na początku tej kadencji złożyliśmy Jackowi Sutrykowi ofertę na organizację Wrocławskiej Kolei Miejskiej, ale do tej pory tej oferty nie przyjął – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich podczas konferencji Bezpartyjnych Samorządowców.

Jerzy Andrzej Michalak, kandydat na prezydenta Wrocławia, zadeklarował:  – W ciągu pierwszych 71 dni urzędowania jako prezydent Wrocławia, wraz z urzędnikami, dopełnimy wszystkich formalności ku temu, by pierwsza linia Wrocławskiej Kolei Miejskiej została uruchomiona w rozkładzie jazdy na 2024/25 rok.

Politycy zadeklarowali także, że do pociągów regionalnych powróci opcja podróży na miejską Urbancard i bilety komunikacji miejskiej Wrocławia.

– W ciągu 71 dni przywrócimy honorowanie Urbancard w pociągach regionalnych jeżdżących między wrocławskimi stacjami kolejowymi oraz Iwinami. Koleją będzie można jeździć na każdym bilecie miejskim, nie tylko tymi obowiązującymi powyżej 24-godzin – powiedział Jerzy Andrzej Michalak.

Kolej Miejska – tunel ze Świebodzkiego do Dworca Głównego

O planach na Wrocławski Węzeł Kolejowy opowiedzieli również przedstawiciele Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

– W Łodzi budowany jest tunel od stacji Fabryczna do stacji Kaliska. Analogicznie możemy wprowadzić tory na poziom -1 na Wrocławiu Świebodzkim, a następnie doprowadzić je do stacji Wrocław Główny. Mogłyby być wykorzystywane zarówno w ruchu miejskim z przystankiem np. na Placu Kościuszki, jak i w planowanych połączeniach Kolei Dużych Prędkości na linii z Wałbrzycha i Jeleniej Góry, przez Wrocław, aż do Warszawy – powiedział Krzysztof Maj, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmiku Dolnośląskiego z miasta Wrocławia.

Bezpartyjni Samorządowcy w ostatnich pięciu latach przywrócili połączenia pasażerskie dla blisko 200 tys. Dolnoślązaków. W kolejnych kadencjach pociągi regionalnego przewoźnika dojadą także do kolejnych miejscowości. Będą to m.in. Przemków, Gaworzyce, Żukowice, Karpacz, Kowary, Kamienna Góra, Piława, Łagiewniki, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Góra, Złotoryja, Lwówek Śląski, Świerzawa, Wojcieszów, Pielgrzymka, Wleń, Bogatynia, Polkowice, Radwanice, Niemcza, Jordanów Śląski.

Województwo dolnośląskie prowadzi inwestycje kolejowe na taką skalę jako jedyne w kraju. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przejmuje nieczynne linie, rewitalizuje je, a następnie przywraca na nich pociągi pasażerskie.

– Przywróciliśmy połączenia pasażerskie dla blisko 200 tys. Dolnoślązaków. Po torach zrewitalizowanych przez województwo pasażerowie dojeżdżają m.in. do Chocianowa, Świeradowa-Zdroju czy Bielawy, a wkrótce również do Przemkowa, Karpacza i Kowar – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej, nr 1 w okręgu legnickim do Sejmiku Dolnośląskiego z listy nr 6 – Bezpartyjni Samorządowcy.

Bike Tower na Wrocławiu Głównym

– Kiedy Jerzy Michalak zostanie prezydentem Wrocławia Koleje Dolnośląskie razem z Urzędem Miejskim Wrocławia, sfinansują wieże rowerowe, podobne do znanych z Czech czy Szwajcarii, gdzie rowerzyści będą mogli bezpiecznie zostawić rower na stacji i przesiąść się na pociąg Kolei Dolnośląskich – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

– Tam, gdzie piechotą docieramy w 15 minut, rowerem jesteśmy w stanie dojechać w pięć. Bezpieczne parkingi dla rowerów zachęcą do korzystania z kolei, a to najszybszy środek transportu dla Dolnoślązaczek i Dolnoślązaków – mówi Andrzej Padniewski, jedynka listy Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miejskiej Wrocławia w okręgu nr 1 (Stare Miasto).

Lider Bezpartyjnych Samorządowców Cezary Przybylski jest Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego od ponad 10 lat. W tym czasie na Dolnym Śląsku tworzona była kolej regionalna, która w sondach prowadzonych wśród samych podróżnych przez Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu, została oceniona jako najlepsza w kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj