TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY PRZEŁOŻYŁ NA NASTĘPNY TYDZIEŃ SPRAWĘ POLECEŃ BYŁEGO PREMIERA DOT. WYBORÓW KORESPONDENCYJNYCH

sady_10.png

Do 17 kwietnia Trybunał Konstytucyjny przerwał rozprawę dotyczącą przepisów specustawy covidowej, na podstawie których były premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie o przygotowaniu wyborów kopertowych.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Paweł Jabłoński z PiS, przekonywał podczas czwartkowej rozprawy, że sprawa ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia państwa, bezpieczeństwa obywateli oraz praktyki politycznej.

Przypomniał, że poleceniem premiera zajmowały się już: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz Najwyższa Izba Kontroli. WSA orzekł, że Mateusz Morawiecki rażąco złamał prawo. NIK powiadomiła prokuraturę.

– Istnieje między bardzo istotnymi instytucjami państwa potężny spór prawny o to, czy przepis art.11 ust. 2 wskazany w petitum naszego wniosku, należy interpretować w taki sposób, że prezes Rady Ministrów może wydawać decyzje o takiej treści, czy też nie może. Co więcej, toczy się postępowanie przed sejmową komisją śledczą – powiedział Paweł Jabłoński, poseł PiS.

Posłowie PiS uważają, że jedynie Trybunał Konstytucyjny może wypowiedzieć się w sprawie poleceń wydanych przez ówczesnego premiera.

Prokurator Generalny – o czym mówił jego przedstawiciel Radosław Kalarus – chce umorzenia postępowania, m.in. ze względu na utratę mocy obowiązywania pierwotnego przepisu. Za dwa tygodnie Trybunał Konstytucyjny powinien wydać orzeczenie.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj