Media: Niemcy boją się realnej konkurencji w postaci Centralnego Portu Komunikacyjnego

Niemcy boją się realnej konkurencji, jaką Centralny Port Komunikacyjny w Polsce stworzyłby dla niemieckich portów. Dziennikarz „Die Welt” zaplanowaną przez Zjednoczoną Prawicę inwestycję określił „wypowiedzeniem wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu”.  Przyznał, że ta branża za Odrą cierpi m.in. z powodu coraz wyższych podatków ekologicznych.

Według publicysty, powstanie CPK spowoduje, że Polacy oraz Czesi nie będą już podróżować do Berlina.

Polska inwestycja – jak napisał Niemiec – ma wypełnić lukę w Europie Środkowo-Wschodniej, gdyż w tej części kontynentu nie ma lotniska na skalę Frankfurtu czy Paryża.

Taka narracja nie dziwi byłego pełnomocnika ds. CPK, Marcina Horały. Jak wskazał, obecnie znaczące segmenty polskiego rynku lotniczego, a przede wszystkim tzw. hubowy i cargo są obsługiwane głównie przez niemieckie lotniska. CPK to zmieni.

– Tam są z tego tytułu przychody, miejsca pracy, wpływy z podatków. Przyciągnięcie i spowodowanie – a to spowoduje CPK – że strumienie towarów, pasażerów, będą obsługiwane w Polsce, nie jest wojną, bo to nie jest działalność militarna, tylko zwykłą rynkową konkurencją. Rzeczą naturalną jest w nowoczesnej gospodarce zachodniej, rynkowej, że firmy i państwa, określone segmenty rynku, konkurują. Co więcej, ten akurat segment jest nasz. To są nasi polscy pasażerowie, to są towary do Polski i z Polski. Nic dziwnego, że tak chcemy, żebyśmy to my czerpali z tego pożytki. Jeżeli będziemy czerpali pożytki, to nie będą na tym zarabiali Niemcy, więc rzecz oczywista, że Niemcom to się nie podoba – zaznaczył Marcin Horała.

Pisząc o obawach, „Die Welt” zwraca jednocześnie uwagę, że nadal nie zapadły ostateczne decyzje dotyczące CPK, a jasnego stanowiska nie przedstawił też premier Donald Tusk.

Gazeta twierdzi również, że nieprawdziwe są informacje o niemieckiej ingerencji u władz w Warszawie w sprawie Centralnego Portu Lotniczego.

RIRM/ radiomaeyja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj