Patrzę na grób ks. Jerzego z okna jego mieszkania. Przy tym grobie zawsze ktoś stoi, tam zawsze są ludzie. Oni zawsze po coś przychodzą. To są często młodzi ludzie. Oni też mają za co dziękować. To jest ktoś, kto przekroczył granice pokoleniowe i granice geograficzne. Jego kult rozwija się chociażby w takich miejscach, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Korea Południowa, Wietnam czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. To jest niesłychane zjawisko – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
W tym roku obchodzić będziemy 40. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. W związku z tym przez cały rok mają miejsce inicjatywy upamiętniające tego niezłomnego kapłana zamordowanego przez komunistów. Wśród nich jest akcja „Kwiaty dla ks. Jerzego”, związana z imieninami duchownego.
– 23 kwietnia – imieniny Jerzego. Zawsze kiedy był na parafii, przychodziło do niego z tej okazji bardzo wiele osób. W ostatnim roku jego życia – 1984 – to już były tysiące ludzi, ocean kwiatów. Cały jego pokój był w kwiatach. On te kwiaty bardzo kochał. Żeby przypomnieć go jako kapłana ciepłego, dostępnego dla wiernych, przyjaciela, brata dla wielu osób, (…) tworzymy (…) „Kwiaty dla ks. Jerzego”. (…) Zapraszamy wszystkich, którzy chcą tego dnia spotkać się z ks. Jerzym (…), żeby przynieśli kwiaty na jego grób – mówił Paweł Kęska.
Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. Po Eucharystii odbędzie się spotkanie z przyjaciółmi i świadkami życia kapelana „Solidarności” – w tym z uczestnikami ostatnich imienin w życiu kapłana.
„Kwiaty dla ks. Jerzego” nie są jedyną inicjatywą Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
– Udało się poruszyć tak wiele sumień, organizacji, instytucji, ale też i budżetów, że cała Polska o ks. Jerzym mówi i będzie mówić coraz głośniej, aż do października i listopada, kiedy będą kulminacje upamiętnień. Mógłbym długo wymieniać – powiedział gość „Aktualności dnia”.
Komitet ściśle współpracuje z władzami kościelnymi, m.in. z archidiecezją warszawską, ale też państwowymi, w tym Kancelarią Prezydenta RP.
Organizacja od kilku lat intensywnie pracuje z młodzieżą.
– Mamy szkoły letnie, zjazdy licealistów. Młodzież niesłychanie chłonie temat ks. Jerzego Popiełuszki. (…) Jej gorące serca i oddanie sprawie jest wyjątkowe. W wielu miejscach w Polsce można spotkać kilkunastoletnich „misjonarzy”, którzy o ks. Jerzym wiedzą o wiele więcej niż przeciętny Polak – zaznaczył przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Ważną inicjatywą związaną z kultywowaniem pamięci o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce jest też Księga Wdzięczności.
– Za życie ks. Popiełuszki, za niesłychane dobro, którego dostarczał Polakom, uwalniając nas od nienawiści, mówiąc prawdę, walcząc o godność zwykłych ludzi, internowanych, aresztowanych, wiele osób dziękowało mu w swoich listach. Te listy się zachowały. Potem, po jego śmierci były potężne tomy ksiąg pamiątkowych zapisanych przez ludzi, którzy chcieli mu podziękować za to, jak przeżył swoje życie. Dziś mija 40 lat od jego śmierci i 14 lat od beatyfikacji. Chcemy znów otworzyć Księgę Wdzięczności. Dziś to oczywiście księga elektroniczna. Na stronie [popieluszko.net.pl] jest prosty formularz i tam można ks. Jerzemu podziękować. Wpisy będziemy chcieli opublikować w październiku, w rocznicę śmierci, żeby dać wyraz wdzięczności Polaków dla ks. Jerzego po 40 latach. Każdy może się tam wpisać – wyjaśnił Paweł Kęska.
Polacy (i nie tylko) pamiętają o bestialsko zamordowanym kapelanie „Solidarności”. Kult błogosławionego jest cały czas żywy.
– Patrzę na grób ks. Jerzego z okna jego mieszkania. Przy tym grobie zawsze ktoś stoi, tam zawsze są ludzie. Oni zawsze po coś przychodzą. To są często młodzi ludzie z nowych pokoleń. Oni też mają za co dziękować. To jest ktoś, kto przekroczył granice pokoleniowe i granice geograficzne, bo relikwie ks. Jerzego są obecnie w 1 600 miejscach na świecie, z czego 700 poza granicami Polski. Jego kult rozwija się chociażby w takich miejscach, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Korea Południowa, Wietnam czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. To jest niesłychane zjawisko – podkreślił rozmówca Radia Maryja.
Gość „Aktualności dnia” wskazał, że wołanie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki o prawdę, wolność i solidarność jest obecnie tak samo potrzebne jak w czasach życia kapłana.
radiomaryja.pl/TV Trwam News