A. DUDA: PRZESMYK SUWALSKI JEST OBECNIE TERENEM SZCZEGÓLNIE ZAGROŻONYM

materiały prasowe

Andrzej Duda obserwował polsko-litewskie ćwiczenia na terenie Przesmyku Suwalskiego. Prezydent wskazał, że obszar ten jest obecnie terenem szczególnie zagrożonym.

Andrzej Duda wspólnie z litewskim prezydentem, Gitanasem Nausėdą, obserwował ćwiczenia wojskowe w litewskiej części Przesmyku Suwalskiego w rejonie Olity.

Prezydent RP mówił, że ćwiczenia stanowią dowód na to, iż polscy żołnierze są gotowi do tego, by przyjść w razie potrzeby swojemu litewskiemu sojusznikowi i sąsiadowi z pomocą.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że są one związane z potencjalnym zagrożeniem dla Przesmyku Suwalskiego.

– Najbardziej chyba dzisiaj strategicznego miejsca na mapie Europy, z całą pewnością jednego z najbardziej strategicznych miejsc na świecie, miejsca, które dzisiaj niestety – trzeba sobie powiedzieć jasno – jest w potencjalnym zagrożeniu. Obserwujemy bowiem w tym obszarze hybrydowy atak ze strony reżimu białoruskiego zarówno na polską, jak i na litewską granicę – mówił.

Prezydent Litwy podkreślał, że potrzebne są wspólne działania na rzecz przekonania partnerów w NATO do zwiększenia wydatków na obronność.

Przesmyk Suwalski to jedyna lądowa przestrzeń, która łączy kraje bałtyckie z europejskimi państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przestrzeń ta stanowi również teren bezpośrednio oddzielający rosyjski obwód królewiecki od Białorusi. Ze względu na swoje położenie Przesmyk Suwalski jest postrzegany jako jeden z najbardziej zapalnych punktów świata.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj