PREZYDENT PODPISAŁ NOWELIZACJĘ USTAWY O TZW. WAKACJACH KREDYTOWYCH

materiały prasowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy dla kredytobiorców. Zgodnie z ustawą kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej będą mogli w tym roku cztery razy zawiesić spłatę raty kredytu – dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia i dwukrotnie w okresie od 1 września do końca roku.

Z tego mechanizmu wsparcia będzie można skorzystać, jeżeli w ciągu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku rata kredytu była wyższa niż 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Ponadto z tzw. wakacji kredytowych będą mogły skorzystać także osoby z trójką dzieci. Aby otrzymać pomoc, wartość kredytu nie może być wyższa niż 1 milion 200 tysięcy złotych.

Poseł PiS i ekonomista, Zbigniew Kuźmiuk, wskazał, że kredytobiorcy musieli aż pół roku czekać na przedłużenie mechanizmu pomocy. Zwrócił też uwagę, że nowe rozwiązanie jest gorsze od tego, które obowiązywało za rządów PiS.

– To, co zaproponowano, jest oczywiście jakąś próbą kontynuacji tego, co było za naszych rządów, ale znacznie skromniejszą. Szacujemy, że będzie to dotyczyło mniej niż jednej trzeciej kredytobiorców, którzy korzystali z tego rozwiązania do tej pory. Wcześniej skorzystało z niego ok. miliona kredytobiorców, teraz w szacunkach najwyżej 300 tysięcy – ocenił Zbigniew Kuźmiuk.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać siedem dni po ogłoszeniu ustawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj